Mantolanmış hasarlı betonarme elemanların yön değiştiren tekrarlı yükler altında davranışı
Behavior of jacketed damaged reinforced concrete members subjected to reversed cyclic loads
  1. Tez No: 152394
  2. Yazar: CEM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
MANTOLANMIŞ HASARLI BETONARME ELEMANLARIN YÖN DEĞİŞTİREN TEKRARLI YÜKLER ALTINDA DAVRANIŞI ÖZET Hasarlı yapı elemanlarının onarım ve güçlendirmesi ülkemiz için deprem mühendisliği alanının öncelikli konulanndandır. Yapı elemanlarının onarım ve güçlendirmesi çok farklı teknikler kullanılarak yapılabilmektedir. Bu nedenle söz konusu farklı tekniklerin incelendiği deneysel ve analitik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında daha önce sabit eksenel yük ile birlikte yön değiştiren tekrarlı eğilme etkileri altında deneye tabi tutulmuş olan simetrik donatılı dokuz adet betonarme eleman onarılmış ve betonarme manto ile güçlendirildikten sonra tekrar orijinal numunelere benzer şartlarda deneye tabi tutulmuştur. Deney değişkenleri numunelerin boyuna donatı oranları, uygulanan eksenel yükün düzeyi ve güçlendirme mantosunun numunenin bir, iki veya dört kenarına uygulanmış olmasıdır. İki kenarından mantolanan numunelerde betonarme manto numunelerin zayıf ve güçlü eksenlerinde imal edilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlara göre, elemanın her dört kenarından veya karşılıklı iki kenarından gerek eleman genişliğini, gerekse eleman yüksekliğini arttırmaya yönelik mantolanmış olan elemanların davranışlarında önemli iyileşme sağlanmıştır. Buna karşılık tek kenarda oluşturulan manto, davranışı önemli ölçüde geliştirememiştir. Mantolanmış betonarme kesitler için moment-eğrilik ilişkileri analitik olarak da elde edilmiştir. Kuramsal analizde lif eleman yaklaşımı uygulanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programında donatıdaki burkulma ve yanal sargı basıncının beton dayanımına etkisini gözönüne alan ve üç doğrudan oluşan beton gerilme-şekildeğiştirme modeli ve donatıdaki pekleşmeyi gözönüne alan çelik gerilme-şekildeğiştirme modeli kullamlmıştir. Analitik sonuçlar ile deneysel sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
BEHAVIOR OF JACKETED DAMAGED REINFORCED CONCRETE MEMBERS SUBJECTED TO REVERSED CYCLIC LOADS SUMMARY Repair and retrofit of damaged structural members is one of the most important issues of earthquake engineering in Turkey. Repair and retrofit of structural members can be carried out using different techniques. Consequently, experimental and analytical research works are needed on these different techniques. In this study, nine symmetrically reinforced concrete specimens were tested under axial load and reversed cyclic flexure. After these damaged specimens were repaired and retrofitted by reinforced concrete jackets, from one, two or four sides, they were tested once more by following the same loading pattern as the original specimens. The test variables were the amount of longitudinal reinforcement, level of axial load and the type of the retrofit jacket. According to the test results, significant enhancement in strength and ductility was possible for specimens that were jacketed from at least two sides. However, the behavior was not improved for one specimen that was jacketed from one side. The moment-curvature relationships for jacketed members were also predicted analytically using fiber element approach. Developed computer program included the effect of buckling and the contribution of lateral confinement to concrete's compression strength via a trilinear concrete stress-strain model. The behavior of the longitudinal reinforcement was also modelled by using a trilinear stress model. It was seen that analytical results and experimental data were in satisfactory agreement. XUl