A generic troubleshooting approach based on myopically adjusted efficiencies
Miyop bir bakışla düzeltilen verimlilik ölçülerine dayalı sosyal bir sorun giderme yaklaşımı
- Tez No: 152402
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET MİYOP BİR BAKIŞLA DÜZELTİLEN VERİMLİLİK ÖLÇÜLERİNE DAYALI SOYSAL BİR SORUN GİDERME YAKLAŞIMI İnsan yapımı sistemler sık sık bozulmakta ve bunların olabildiğince hızlı ve ucuz bir şekilde tamir edilmesi arzulanmaktadır. Ancak, oldukça karmaşık olan bu sistem lerin boyutları büyüdükçe arızaların en az maliyetle onarılması son derece zorlaşmakta dır. Bu sebeple, sistemleri aşırı basitleştirmeden hızla ve az maliyetle onarabilecek etkin sezgisel yaklaşımlar aramaktayız. Bu amaçla, Temel Sorun Giderme Problemi nin sadece tek aksaklık varsayımını kabul ederek sorulara, bağımlı eylemlere ve koşullu maliyetlere değindik. Başlıca yaklaşımımız bu durumların herbiri için bir“iyi”ölçütü tanımlayıp bu ölçütü bir sonraki sorun giderme adımına bakarak eniyilemeye çalışmak tır. Sorular için, eylemlerle doğrudan karşılaştmlabilmelerini sağlayacak yeni bir soru verimliliği ölçüsü tanımladık ve yeni bir iki-adımh ileri bakış prosedürü öne sürdük. Bağımlı eylemlerle başetmek amacıyla, mekanizmayı kolaylaştırabilecek olan bağ küme lerim tanımladık ve bu kolaylıktan yararlanıp bir sonraki adımı en iyi şekilde seçecek bir yöntem önerdik. Bağ kümelerini çözmek için de her eylemin normal verimliliğini, başarısız olduğunda katacağı değeri dahil ederek düzelten sezgisel bir yaklaşım öne sürdük. Maliyetlerin koşullu olduğu durumda soysal bir maliyet mekanizması elde ede bilmek için maliyet etkileri dizeylerini ortaya koyduk ve böyle bir mekanizmayı idare edebilecek yaklaşık bir algoritma geliştirdik. Tüm bu yaklaşmılar, içinde soruların, bağımlı eylemlerin ve koşullu maliyetlerin bulunduğu sistemlerdeki arızaları onarmak için kullamlabilecek olan, 1-SEA sorun gidericisinde uygulamaya kondu. Son olarak, 1-SEA sorun gidericisinin tam olarak 100 deneydeki başarımı incelenerek iki rakibi ile karşılaştırıldı. Sonuçlar gösteriyor ki 1-SEA son derece etkin ve zamansal olarak verimli ve karmaşık sistemlerde başarılı uygulamalar vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A GENERIC TROUBLESHOOTING APPROACH BASED ON MYOPICALLY ADJUSTED EFFICIENCIES Man-made systems often break, and it is highly desired that they are fixed as fast and as cheap as possible. However, these systems are very complex in nature, and the problem of repairing malfunctions with least cost becomes extremely difficult as the system size grows. Therefore, we search for effective heuristic approaches that can repair systems swiftly and at low cost, without simplifying the systems too much. For this purpose, we adopt only the single-fault assumption from the Basic Troubleshooting Problem, and address questions, dependent actions and conditional costs. Our main approach is to define a measure of“good”troubleshooting decision for each of these cases and try to optimize this measure by looking at only the next troubleshooting step. For questions, we define a new question efficiency measure so that they are directly comparable to actions, and we suggest an extended two-step lookahead procedure. In order to deal with dependent actions, we define the dependency sets that may simplify the mechanism, and propose a method for optimally selecting the next step by exploiting this simplification. We also suggest a heuristic approach to resolve the dependency sets that adjusts the ordinary efficiency of each action, by including the value in failing the action. In case of cost conditionality, we introduced matrices of cost effects for a generic cost mechanism, and developed an approximate algorithm to handle such a mechanism. All these approaches are implemented in the 1-SEA troubleshooter that may be used to repair malfunctions in systems with questions, dependent actions and conditional costs. Finally, the performance of 1-SEA is analyzed in exactly 100 tests, and compared to two other troubleshooters. The results indicate that 1-SEA is very effective and time-efficient, and promise successful practices in complex systems.