Modeling the Johnson-Claisen rearrangement in the total synthesis of gelsemine
Gelseminin total sentezindeki Johnson-Claisen yeniden düzenlenmesinin modellenmesi
  1. Tez No: 152448
  2. Yazar: CEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV ÖZET GELSEMIN IN TOTAL SENTEZINDEKI JOHSNON-CLAISEN DÜZENLENMESİNİN MODELLENMESİ B3LYP (Becke-3-parametre-Lee-Yang-Parr fonksiyoneli) hesaplamaları Danishefky tarafından yapılan gelsenıin'in total sentezindeki, altı Johnson-Claisen düzenlenmesinin modellenmesinde kullanıldı. Altı değişik Johnson-Claisen düzenlenmesinden, beş adedi için yapılan hesaplamalar deney ile aynı sonucu verdiler, bir adedi ise farklılık gösterdi. Bu steryo selektif tepkimenin olası nedenleri arandı ve Danishefky tarafından önerilen fikirler ile mukayese edildi. Altı madde için de bu seçicilik ara üründe bulunan siklohekzen grubu ve göçen grubun arasındaki sterik etkileşimden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MODELING THE JOHNSON-CLAISEN REARRANGEMENT IN THE TOTAL SYNTHESIS OF GELSEMINE B3LYP (Becke-3 -parameters-Lee- Yang-Parr functional) calculations have been used to model the six Johnson-Claisen rearrangements in the total synthesis of gelsemine by Danishefsky et al. While calculations predict that five of them give the same stereochemistry as the experiment, one prediction differs from experiment. The possible reasons for the stereoselective rearrangement are explored and compared with the experimentally suggested rationalizations by Danishefsky et al. In all the six compounds, the selectivity is caused by the steric repulsion between the cyclohexene moiety of the intermediate and the migrating group.