Design and implementation of the system control and direction finding software for an innovative earthquake search and rescue device
Deprem sonrası arama kurtarma için geliştirilen yenilikçi bir aygıtın sistem kontrol ve yön bulma yazılımlarının tasarımı ve gerçeklemesi
  1. Tez No: 152449
  2. Yazar: LEVENT HAKKI ŞENYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YORGO İSTEFANOPULOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET DEPREM SONRASI ARAMA KURTARMA İÇİN GELİŞTİRİLEN YENİLİKÇİ BİR AYGITIN SİSTEM KONTROL VE YÖN BULMA YAZILIMLARININ TASARIMI VE GERÇEKLEMESİ Deprem sonrası arama kurtarma için geliştirilen geleneksel aygıtlar, ses ve hareket gibi canlılık işaretlerini algılamaya çalışmak yoluyla göçük altındaki insan bedenlerini aramaktadırlar. Bu yaklaşım, arama aygıtlarının karmaşık ve pahalı olmasına neden olmaktadır. Yine de yeterli başarım sağlanamamaktadır. Kişilerin küçük RF vericiler taşımaları durumunda, göçük altındaki bedenlerin aranması problemi, homojen olmayan ortamda vericilerin yönünü bulma problemine indirgenecektir. Bu, arama aygıtlarının karmaşıklığını ve maliyetini azaltacağı gibi performanslarını da arttıracaktır. Bu görüşün geçerliliğini ispatlamak amacıyla, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Bilişim Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde bu tür bir verici ve ilgili arama aygıtının prototipleri geliştirilmiş ve testler tatmin edici sonuçlar vermiştir. Bu çalışma, adı geçen arama aygıtının sistem kontrol ve yön bulma yazılımlarının tasarım ve gerçekleştirme çalışmalarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF THE SYSTEM CONTROL AND DIRECTION FINDING SOFTWARE FOR AN INNOVATIVE EARTHQUAKE SEARCH AND RESCUE DEVICE Conventional earthquake search and rescue devices search human bodies under ruins, trying to detect signs for a living body such as sound and movement. This conventional approach requires complex and expensive search devices. Still, their performance is not sufficient. If people would carry small RF transceivers, the victim location problem would be reduced into a transmitter direction-finding problem in inhomogeneous medium. This would highly decrease the complexity and cost of search devices and increase their performance. In the Information Technologies Research Institute of TÜBİTAK Marmara Research Center the prototypes of such a transceiver and the corresponding search device are developed to prove the above statement and tests have shown satisfactory results. This study includes the design and implementation of the system control and the direction finding software of the search device.