The American perception of the Ottoman in the 19 th and 20 th centuries
19. ve 20. yüzyıl başlarında Amerika'daki Türk imajı
  1. Tez No: 64926
  2. Yazar: ZENNURE DEMİR (KÖSEMAN)
  3. Danışmanlar: DR. FRANK TOWERS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZ Tez, 19. yüzyıl ile 20. yüzyıl başları arasındaki dönem içerisinde Amerikan kamuoyunun sahip olduğu Türk imajı ile bu imajı oluşturan faktörleri sebep ve sonuçları ile birlikte ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez kronolojik olarak dört ana bölümden oluşmuştur: 1820-1877 yılında Amerikan misyonerlerinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki faaliyetleri, 1877-1909 Ermeni olayları döneminde Amerikalıların Osmanlılar hakkındaki düşünceleri, 1900- 1914 yılında Abdülhamit yönetiminin son yılları ve Genç Türkler ve son olarakta Cumhuriyet dönemi, 1 921 -1 923. Amerikan kamuoyunda çeşitli ön yargılar sebebiyle daha önce genellikle olumsuz olan Türk imajı, 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın başlarında kurulan karşılıklı iyi ilişkiler, Amerika'dan Osmanlı İmparatorluğu'na gelerek faaliyet yürüten meslek sahibi ve fikir adamlarının etkinlikleri ve Osmanlı Devleti'nin yapmış olduğu sosyal, politik ve anayasal değişiklikler sonucunda olumlu hale dönüşmüştür. Bununla birlikte geçmiş yıllardan gelen olumsuz önyargılar ve inceleme yapılan dönem içerisinde azınlıklara yönelik çalışma yapan bazı grup ve kişilerin düşünceleri Amerikan kamuoyunun bazı kesimlerine olumsuz imaj olarak yansımıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to present the American perceptions of the Ottomans in the 19th and the beginning of the 20th centuries and to explain the origin of the images of Turkey in the United States. Sources include newspapers, magazines, journals, diaries and memoirs. The material is organized chronologically into four parts: early missionary activity, 1820- 1877; American perceptions during the Armenian crisis, 1877-1900; the latter stages of Abdulhamit IPs reign and the Young Turk period, 1900-1914; and the origins of the Republic, 1921-23. Some of the old negative Turkish images of the different American groups who had philantrophic aims changed when they arrived to the Ottoman Empire in the 19th and the beginning of the 20th centuries because of the social, political and constitutional changes in the Ottoman government. However, some of the negative images of the American groups did not change because of working on the attitudes of the Ottoman governors towards the millets living in the Ottoman Empire. They expressed their negative and positive images of Turkey in American newspapers, journals, and magazines. While some Americans carried negative images of the Turkey and the East dating back to the Middle Ages forward into the twentieth century, others formed positive impressions of Turks and the East as a result of their experiences in the Ottoman Empire.