Philanthropy and race relations in 1920's Chicago
1920'lerde Chicago'da hayır ve ırk ilişkileri
  1. Tez No: 89690
  2. Yazar: PIRIL ATABAY
  3. Danışmanlar: DR. RUSSELL JOHNSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu tez 1920'lerin Chıcago'sundaki hayır faaliyetlerinin doğası ve bu çalışmaların ırklar arası gelişmekte olan ilişkiler üzerindeki yansıması üzerine bir çalışmadır. Julius Rosenwald beyaz hayır sahipleri ve siyah elit gruplarının arasında bağlantı kurulmasına yardım etme konusunda öncü bir rol oynamıştır. Chicago'daki Afrikalı Amerikalı elitler öncelikli amaçları siyah ırkın beyazlar tarafından algılanma şekillerini iyileştirmek olan gönüllü liderlerden oluşan bir gruptur. Bu çalışma ırklar arası ilişkileri geliştirme konusunda beraber çalışan siyah ve beyazların davranış biçimlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study on the nature of philanthropy and its reflection on improving relations between races in 1920s Chicago. Julius Rosenwald played a pivotal role in helping create links between white philanthropists and a black elite. Chicago's African American elite consisted of self-appointed leaders whose first and foremost aim was to improve persisting perceptions of blacks by whites. This study aims to bring out the attitudes of leading blacks and whites in working together to improve race relations. IV