Desing and implementation of an object-oriented mathematical programming environment based on an object-oriented framework for optimization systems
Eniyieme sistemleri için nesne tabanlı bir yapıya dayalı nesne tabanlı matematiksel programlama ortamının tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 152552
  2. Yazar: ILGAZ SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET ENİYİLEME SİSTEMLERİ İÇİN NESNE TABANLI BİR YAPIYA DAYALI NESNE TABANLI MATEMATİKSEL PROGRAMLAMA ORTAMININ TASARIMI VE GELİŞTİRİLMESİ Bu çalışmada, büyük ölçekli eniyileme problemlerinin modelleme sürecine katkıda bulunacak yeni bir nesne tabanlı matematiksel programlama yöntemi sunulmuş ve bunu destekleyen bir yazlım, ICRON, kısmi olarak geliştirilmiştir. Her birinin diğerlerine göre bazı üstün yanlan bulunan pek çok matematiksel programlama yöntemi ve ilgili yazılımlar yazında sunulmuştur. Yazılım aracıyla birlikte bu yeni yöntem, klasik ve güncel tüm matematiksel programlama yöntemlerinin ve yazılımlarının olumlu yanlarını bir araya getirmektedir. Daha da önemlisi, nesne tabanlı matematiksel programlama yöntemi ile birlikte sunulan modelleme sisteminin nesne tabanlı mimarisi eniyileme sistemlerinin modelleme sürecine pek çok yenilik getirmektedir: gerçeği algılamanın sezgisel ve doğal bir yolu olan dizinsiz bir dil kullanarak matematiksel programlamada nesne tabanlı tasarım ve modelleme, matematiksel programlama denklem ifadelerinde karar değişkeni ve parametre ayrımına gitmeme, matematiksel programlamanın tasan, çözüm yöntemi ve geri çevirim aşamalanndaki kolaylık ve otomasyon, modellemede bildirim ve usule ait ifadeleri beraberce kullanma, yazılım kodu yazmadan probleme özgü algoritma geliştirme, algoritma modellerine dönüşebilen algoritma modelleri, tekrar kullanılabilir bileşenlerle modelleme sürecinin hiyerarşik aynşımı, dağıtık modelleme ortamı, kullanıcı tiplerinin belirlenmesi ve kullanıcılann bilgi alanlanna göre temsili. Yeni kavramsal yapı ve ICRON, getirdikleri yenilikler sayesinde günümüz iş dünyasının gereksinimlerine cevap vermeye yönelik pazardaki en iyi eniyileme sistemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF AN OBJECT-ORIENTED MATHEMATICAL PROGRAMMING ENVIRONMENT BASED ON AN OBJECT-ORIENTED FRAMEWORK FOR OPTIMIZATION SYSTEMS In this work, a new mathematical programming paradigm based on object orientation is proposed and a tool partially implemented to support the new paradigm, ICRON, is introduced in order to address the modeling process of large scale optimization problems. There have been several mathematical programming paradigms in the literature resulted in different modeling environments and tools, each having some advantages compared to the others. The new paradigm together with the tool combines all the good aspects of the traditional and state-of-the-art mathematical programming paradigms and their tools. More importantly, the object oriented architecture of the proposed modeling system together with the unique object oriented mathematical programming paradigm provides several novelties in modeling process of optimization systems such as object oriented design and modeling in mathematical programming using index-free syntax which is an intuitive and natural way of perceiving the reality, no discrimination of decision variables and parameters in expression formulation of mathematical programming, ease and automation of projection, solution procedure and back translation phases of mathematical programming, embedded procedural and declarative statements in modeling, problem specific algorithm developments without writing codes, algorithm models that translates into other algorithm models, hierarchical decomposition of modeling efforts into reusable components, distributed modeling environment, and identification of user profiles and their delegation with respect to their knowledge area. With the novelties they bring, the new conceptual framework and ICRON constitute the most promising optimization system in the market to answer the current business requirements.