Science teachers' intention of using varied instructional strategies
Fen bilimleri öğretmenlerinin çeşitli eğitim-öğretim stratejileri kullanım niyetleri
  1. Tez No: 152553
  2. Yazar: REYHAN ZAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMENLERİNİN ÇEŞİTLİ EĞİTİM-ÖĞRETİM STRATEJİLERİ KULLANIM NİYETLERİ Bu çalışma fen bilimleri öğretmenleri düşüncelerinin çeşitli eğitim-öğretim stratejileri kullanma niyetleri üzerindeki etkisini belirlemek amacına yöneliktir. Başlıca değişkenlerin (DT-davranış tutumu, SN-sübjektif norm ve ADK-algılanan davranış kontrolü) hedef davranış niyeti üzerindeki etkilerinin araştırmak için Ajzen'in (1985) planlanmış davranış kuramı kullanılmıştır. Farklı öğretmen grupları arasındaki çeşitli eğitim-öğretim stratejileri kullanma niyet farkları ayrıca incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'un çeşitli özel ve devlet okullarından 135 fen bilimleri öğretmenleri oluşturmuştur. Örneklem grubunda yer alan fen bilimleri öğretmenleri ortaokul ve lise seviyelerinde çalışmaktadırlar. Fen bilimleri öğretmenleri düşüncelerinin çeşitli eğitim-öğretim stratejileri kullanma niyetleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla ÖDNA (Öğretmenlerin Düşünce ve Niyet Anketi) öğretmenlere uygulanmıştır. Ölçme aracı; üç tane indirekt ölçüm değişken bölümü (İDT-indirekt davranış tutumu, İSN-indirekt sübjektif norm ve İADK-indirekt algılanan davranış kontrolü), üç tane direkt ölçüm değişken bölümü (DDT-direkt davranış tutumu, DSN- direkt sübjektif norm ve DADK-direkt algılanan davranış kontrolü) ve bir tane DN (davranış niyeti) bölümü olmak üzere yedi bölüm içermektedir. Elde edilen sonuçlar DT, SN ve ADK düşünce değişkenlerinin anlamlı bir şekilde fen bilimleri öğretmenlerinin çeşitli eğitim-öğretim teknikleri kullanma niyetlerini etkilediği göstermiştir. Gelecekte yapılacak olan fen bilimleri eğitim reformlarının, mesleki yetiştirme programlarının ve hizmetiçi eğitimlerinin planlaması yapılırken fen bilimleri öğretmenlerinin düşüncelerin de göz önüne alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT SCIENCE TEACHERS' INTENTION OF USING VARIED INSTRUCTIONAL STRATEGIES The study aims to clarify the influence of science teachers' beliefs regarding their intent to implement varied instructional strategies. Ajzen's (1985) theory of planned behavior was used to investigate the influences of the primary constructs (AB-attitude toward behavior, SN-subjective norm, and PBC-perceived behavioral control) on intent to engage in the targeted behavior. Differences between various teacher populations for intent to use varied instructional strategies were also examined. 135 science teachers from both public and private schools in Istanbul constituted the sample. Science teachers included in the sample teach between grade levels six and twelve. TBIQ (Teachers' Beliefs and Intention Questionnaire) was administered to science teachers to clarify the relationship between their belief constructs and intention. The instrument employed seven scales; three indirect scales (ABI-indirect attitude toward the behavior, SNI-indirect subjective norm, and PBCI-indirect perceived behavioral control), three direct scales (ABD-direct attitude toward the behavior, SND-direct subjective norm, and PBCD-perceived behavioral control) and one scale for BI (behavioral intention). Findings indicated that attitudes toward the behavior, subjective norm, and perceived behavioral control significantly contribute to science teachers' intent to use varied instructional strategies. It was concluded that teacher belief constructs should be considered carefully when planning future reforms in science education, professional development programs, and in-service training.