Ürün tasarımına kansei mühendisliği yaklaşımı: Dar koridor istif aracına uygulaması
Product design by using kansei engineering: An application in a reach truck
  1. Tez No: 152886
  2. Yazar: EBRU PINAR ALİKALFA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMİN KAHYA, PROF.DR. JÖRGEN EKLUND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET“Kalite duygusu”nun bir ürüne tasarlanması işlevsel, görsel, duygusal vb. çok boyutlu bir problemdir. Müşteriler bir ürünü algılayıp değerlendirerek ürün kalitesine ilişkin duygularını kullandıkları kelimeler, psikolojik ve fizyolojik tepkilerle ifade etmektedirler. Müşteriler tarafından ifade edilen duygular ise“Kansei”olarak adlandırılmakta ve Kansei Mühendisliği yaklaşımı ile değerlendirilmektedir. Bu çalışmada ambar veya fabrikaların dar koridorlarında kullanılmak üzere geliştirilen bir istif aracının operatör kabininin yansıttığı kalite duygusunun iyileştirilmesi problemi ele alınmıştır. Operatör kabininin,“kalite duygusu”na öncelik verilecek şekilde tasarlanması operatör ve araç arasındaki ilişkiyi güçlendirmede ve ürünün pazar payının arttırılmasında büyük önem taşımaktadır. Problemin çözümü için müşteri odaklı, ergonomi ve bilgisayar bilimleri tabanlı bir mühendislik yaklaşımı olan Kansei Mühendisliği kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle bileşenlerin kalite duygusunu yansıtmaya yönelik 265 kelime bulunmuş ve Yakınlık Diyagramı tekniği kullanılarak 23 başlık altında gruplandırılmıştır. Grupların içinden kalite duygusunu yansıtmaya yönelik 20“Kansei”kelimesi belirlenmiş, bu kelimeler kullanılarak operatör kabini bileşenlerinin yansıttığı kalite duygusunu Ölçmeye yönelik bir anket tasarlanmıştır. Anketin 47 denek tarafından cevaplandırılması için MS Excel' de bir arayüz tasarlanmış, arayüz yardımıyla 7-dereceli Likert tipi ölçekle operatör kabininin 8 temel bileşeni istatistiksel tekniklerden, faktör analizi ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler Kalite duygusu Kansei Mühendisliği Dar koridor istif aracı Faktör Analizi Regresyon Analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's markets, as the debate on customer oriented product development increases, designing“Quality feeling”in a product gain more and more importance. Customers choose and buy the products that make them feel good quality. This thesis aims to investigate, how each component representing a reach truck's interior cabin evoke the“Quality feeling”and how users experience“Quality feeling”.“Kansei Engineering”methodology was applied to capture users' feelings. Kansei Engineering (KE) is an ergonomic consumer-oriented technology that aims to transfer customer's perceptions, feelings and mental images into a tangible product. Eight interior cabin elements of a reach truck were selected for the evaluation related to Quality Feeling. Forty-seven subjects evaluated the chosen components on 7-degree SD scales involving 20 Kansei words representing the“Quality feeling”. Besides comparisons of components by filling out a questionnaire related to aspects such as design, shape and look were made by the participants. The data gathered were analyzed with Factor and Regression Analysis. Keywords Quality Feeling Kansei Engineering Reach truck Factor Analysis Regression Analysis