Sanayide kullanılan laserler ve uygulamaları
Industrial lasers and their applications
- Tez No: 152887
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL TAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET SANAYİDE KULLANILAN LASERLER VE UYGULAMALARI KUMALAR, MUSTAFA Yüksek Lisans - 2004 Fizik Anabilimdah Danışman : Yard. Doç. Dr. Erol TAŞAL Laser, icadından bu yana birçok sanayi alanında yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Laserin yeni ve üstün tiplerinin gelişmesi devam ederken uygulama alanları da hızla genişlemiştir. Sanayide kullanılan laserler; kalitenin iyileştirilmesi ve üretim maliyetinin azaltılması gibi yararlar sağlar. Ayrıca kalıpsız imalat sağlaması da önemli bir avantajdır. Çünkü laser daimi olarak aynı hassaslık ve verimle işlem yapar. Başka bir avantajı ise malzemeye temas etmez. Sanayide laser teknolojisinin kullanımı, matkap, madensel makaslar, kaynak ve daha başka aletlerin yerini almıştır. Çünkü laser kullanımı klasik yöntemlerden teknik ve ekonomik açıdan üstünlükler sağlar.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY INDUSTRIAL LASERS AND THEIR APPLICATIONS KUMALAR, MUSTAFA Msc. Thesis - 2004 Physics Department Advisor : Assistant Professor Erol TAŞAL Laser, since its invention, is started to be widely used in most of the industrial area. While the development of new and superior types of laser continues, its application areas expand, too. Industrial lasers benefit for such as; healing quality and reducing production cost. Moreover, supplying for shapeless pruduction is one of their significiant advantage. As lasers process with the same sensivity and fertility permanently. Their another main advantage is that they don't contact with material. Using laser technology in industry took place of drill, metal scissors, welding and some other equipments. As the use of lasers supply superiority from classic methods in terms of technical and economical.