Bazı benzadiimidazol türevlerinin teorik incelenmesi
Theoretical studies of some benzodiimidazole derivatives
  1. Tez No: 152904
  2. Yazar: AYGÜL TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmada benzodiimidazol ve bazı benzodümidazol türevlerinin termodinamik özellikleri AMI, PM3 ve MNDO yan deneysel yöntemleri ile teorik olarak hesaplanmıştır. Teorik olarak hesaplanan verilerle deneysel veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Sıvı faz oluşum ısısı AHf, entalpi değişimleri AH ve entropi değişim değerleri AS kullanılarak, Gibbs serbest enerji değişim değerleri AG ve AGf elde edilmiş, bu değerleri kullanarak teorik asitlik sabiti pKa değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra bu değerler deneysel asitlik sabitleri ile karşılaştırılmış ve benzodiimidazol türevlerine sübstitüent etkileri incelenmiştir. Yapılan hesaplamalar sonucu, AMI metodunun, heteroaromatik yapılarda literatür değerlerine en yakın sonuçlan verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thermodynamic properties of some benzodiimidazoles derivatives were calculated theoretically by using AMI, PM3 and MNDO semiempirical methods. The parallelism of the theoretical and experimental results were discussed. Gibbs free energy change AG, AGf and the theoretical acidity constants pKa, were calculated in aquous phase by using the heat of formation AHf, enthalpy AH and the entropy change AS values. Calculated and the experimental pKa values were compared and the substutient effect on the acidity of benzodiimidazoles derivatives were examined. Theoretical calculations showed that, AMI method gave the best fit to the experimental values for heteroaromatic rings.