Enerji kaynağı türleri ile fotovoltaik hücrelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
Observation of physical and chemical properties photovoltaic ceels and energy source types
  1. Tez No: 152908
  2. Yazar: BEKİR BAŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET“Güneş pili”olarak da bilinen ve güneş ışığından elektrik enerjisi üreten PV'ler, ilk kez 1839 yılında Becquerel tarafından araştırılmış, 1954 yılında ise modern anlamdaki PV hücreler geliştirilerek uzay teknolojisi uydu araçlarında pahalı bir elektrik üreteci olarak kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojideki gelişme, üretimdeki endüstrileşme ve talepteki artışa bağlı olarak saat ve hesap makinelerinde, sokak aydınlatmasında, 1981 yılından bu yana da binalarda entegre olarak kullanılmaya başlamıştır. PV paneller açık alanlarda kurulan güneş santrallerinde elektrik üretmek amacıyla kullanılırken, binalarda ilk kez çatılarda uygulanmaya başlanmış bu bağlamda özel çatı panelleri mevcut çatılara ek bir sistem olarak ilave edilmiş, daha sonraları ise doğrudan çatı kaplaması olarak kullanılabilen PV paneller üretilmiştir. PV paneller doğru akım (DC) ve voltaj üreten aygıtlardır. Bu akım akülerde veya bizim çalışmamızda olduğu gibi hidrojen üretimiyle depolanır ve bu hidrojen yakıt hücreleri yardımıyla DC voltaja çevrilir, üretilen bu voltaj dönüştürücü yardımıyla alternatif akıma (AC) dönüştürüldükten sonra bina gereksinimi için kullanılabildiği gibi, şehir şebekesine de aktanlabilmektedir. PV hücreleri; yarıiletken ve soğurucu maddelerin türü, ışığı bünyesinden geçirme kapasitesi ve üretim teknolojisi bakımından çok çeşitlidir. PV hücre yapımında kullanılan kristalin yapısı özellikle bu türlerin ortaya çıkmasında etkili rol oynar. Genellikle tek kristal, çok kristal ve amorf yapıda olmak üzere üç farklı türde üretilir. Bu türlerin yam sıra ince film teknolojisiyle üretilen PV paneller de vardır ancak bu pillerin performansı diğerlerine oranla düşüktür. Bu çalışmanın kapsamı, bağımsız fotovoltaik ev tasannu ile bir evin tüm elektrik ihtiyacının karşılanması olacaktır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY PV's, which is also known as sun cell and produces electric energy by using sun light, was investigated for the first time in 1839, by Becquerel, and in 1954 researched developed modern cells were begun to be used as expansive electric producer in space technologic satellite tools. In charge of Technological development, industrial and increase in demand. It began to be used in clocks and calculators, street lights and also since 1981 as integrators on buildings, as PV panels was used in the open sun centrals for the aim of the producing electric, begin to be used for the first time on the roof of the buildings, so special roof panels were added to roof as a help system later, PV panels which is used as a direct roof cover were produced. PV panels are tools producing direct current and voltage. This current is stored in accumulator or as our study by producing hydrogen as in our study and converted to DC voltage by the help of these to alternative current by the help of the inverter can be delivered to city network as it can be used for building needs. PV cells have different kinds on semiconductor and absorber kinds, light conducting capacity and producing technology. The form of the crystal, used in producing cell has an important role, especially on occurring of these kinds. This is produced generally in thee different kinds as single crystal, polycrystalline and amorphous crystal with these, there are PV panels which are produced with thin film technology but their performance are loser compared to others. This study includes independent photovoltaic home design and producing the necessary electric for a house.