Bazı 2-fenil alkil tiyazollerin nitrolanma kinetiklerinin teorik incelenmesi
A theoretical investigation on nitration of some 2-phenyl alkyl thiazoles
- Tez No: 152909
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, bazı 2-fenil alkil tiyazollerinin nitrolanmasına ait termodinamik veriler semiempirik yöntemlerle teorik olarak hesaplanmıştır. 2-Fenil alkil tiyazollerinin serbest baz veya konjuge asit üzerinden nitrolandığı incelenmiştir. Semiempirik yöntemlerle hesaplanan aktifleşme enerjisi, oluşum ısısı, cntalpi, entropi ve serbest enerji değerlerinden faydalanılarak tiyazollerin nitrolanma reaksiyonlarının, k hız sabitlerinin hesaplanması yoluyla, bu değerler yardımıyla k hız sabitinin termodinamik verilerle ilgisi araştırılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda aktifleşme enerjisi ile yapılan hesaplamaların nitrolanma reaksiyonlarının k (hız sabitleri) ile paralellik gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca nitrolanma sonucunda türevlerin oluşum yüzdeleri p > o > m olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Thermodynamic physical parameters of some 2-phenyl alkyl thiazole derivatives were computed by semiempirical methods. These parameters were used to elucidate the reaction mechanism and they were found to be nitrated via the conjugate acid forms. The kinetic rate constants were computed and a parallelism between the obtained rate costants and calculated activation energies, heats of formation, enthalpies, entropies and free energies were found. The formation percent yields of derivatives were found an p> o > m.