Tor
Tor
- Tez No: 152957
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKERİYA ARVASİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bu çalışmada kullanılacak olan temel kavramlar olan“Kategori ve Funktorlar, Direkt Çarpım ve Direkt Toplam, Tamlık, Serbest J?-Modüller ve Tensör Çarpım”tanımlandı ve ilgili teoremler verildi. İkinci bölümde“Projektif, İnjektif ve Fiat İZ-Modüller* verildi. Üçüncü bölümde ise ”iü-Modül Kompleksleri“ tanımlandı ve modül kate gorileri arasında verilmiş bir T funktoru için, 'üretilmiş funktor' denilen bir funktor dizisi tanımlandı. Bunun için bir M ft-modülünün bir çözülmeu T funktoruna uygulandı, sonra elde edilen kompleksin homolojisi alındı. Sonra bir projektif çözülmea karşılık gelen kesilmiş kompleks yardımıyla LnT sol üretilmiş funktoru oluşturuldu ve ”Tor“ tanımlandı. Dördüncü bölümde de ”Tor ve Torsiyon"un temel özellikleri teoremler şeklinde verildi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This thesis consists of four chapters. In the first chapter, we give some basic information such as“Categories and Functors, Direct Product and Direct sum, Exactness, Free iü-Modules and Tensor Product”. In the second chapter, we give the notions of“Projective, Injective and Flat B-Modules”. In the third chapter, we give the definition of“Complexes of iS- Modules”, and for given a functor T in the category of modules category, we define a functor which is called üretilmiş functor. Moreover, we applied the resolation of J2-module M, to the functor T. Further, we give the homology of this complex and, by using kesilmiş complex which is associated the projective resolation, we define the left üretilmiş functor LnT and“Tor”. In the last chapter, we give the basic properties of“Tor and Torsiyon”as theorems.