Duman kontrol sistemleri
Smoke control systems
  1. Tez No: 152980
  2. Yazar: AYKUL TOKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Duman kontrolü, yangın alarm sistemi, fan, damper, pozitif ve negatif basınçlandırma, yangın bölgesi. Duman kontrolü, yangın durumunda duman ve sıcak gazların yapı içindeki hareketini ya da yayılımını denetlemek ve önlemek için alınan önlemlerdir. Bu çalışmada, önce uygulamada yaygın olarak kullanılmakta olan modern duman kontrol sistemleri incelenmiş, ideal bir duman kontrol sisteminde kullanılan elemanlar ele alınmıştır. Sonraki bölümlerde modern bir duman kontrol sistemiyle bina otomasyon sisteminin entegrasyonu incelenmiş, duman kontrol sistemleri model olarak seçilen bir alışveriş merkezine uygulanmış ve bu uygulama kontrol diagramlarıyla gösterilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
SMOKE CONTROL SYSTEMS SUMMARY Key Words : Smoke control, fire alarm system, fan, damper, positive and negative pressurization, fire zone. In the event of a fire, to take precautions for the movement of smoke and the hot gasses in a building is called smoke control. In this work, firstly modern smoke control systems which are used in building applications frequently are investigated and the components of the smoke control system. In the following sections the integration between the modem smoke control systems and the building automation systems are examined, smoke control systems have been carried out to a shopping mall who has been chosen for a model and this application has been shown with the control diagrams. xui