Sivri elektrotlar arasındaki pulslu deşarjın karakteristiğinin belirlenmesi
Determination of the caracteristics of the pulsed discharge producing between sharp electrodes
  1. Tez No: 152991
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Korona deşarj, puis deşarj, sürekli deşarj ve dielektrik bariyer deşarj, plazma içinde aktif türlerin üretilmesi için en uygun ortamlardır. Aktif türlerin üretildiği bu deşarjlar, bu enerjitik türleri oldukça fazla bulundurdukları için sterilizasyon, oksidasyon, kimyasal ayrıştırma işlemleri, su arıtma ve gaz destekli diğer kaplama tekniklerin de oldukça sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada özel olarak Osmangazi Üniversitesi Plazma Fiziği laboratuarında ürettiğimiz tungsten proplar ile atmosferik basınçta havanın, oksijenin, argonun ve bunların karışımlarının korona, puis ve sürekli deşarjları üretildi. Laboratuarda ürettiğimiz tungsten proplan cam ile kaplayarak, hava ortamında dielektrik bariyer deşarj üretildi. Üretilen bu deşarjların incelenmesi için elektriksel ve optik emisyon spektroskopisi ölçümleri yapıldı. Elektriksel ölçümler, deşarjların breakdown voltajlarının analizi ile yapıldı. Breakdown voltajı herhangi bir gaz deşarjın oluşması için uygulanması gereken minimum voltaj değeridir ve kullanılan gaza, gazın basıncına ve elektrotlar arası uzaklık ile elektrotların yapısına bağlıdır. Bu nedenle pulslu deşarjların, sürekli deşarjların ve dielektrik bariyer deşarjların breakdown voltajları elektrotlar arası uzaklığa göre incelenildi. Optik Emisyon Spektroskopisi (OES) plazmadan yayınlanan ışığın spektral analizidir. OES soğuk plazmalarda ve plazma kaynaklarında optik spektrumlann farklı tiplerinde UV'den IR'ye kadar olan bölgede (200nm - 850nm) analiz yapılarak gerçekleştirilir. Hava, Oksijen, Argon ve farklı basınçlardaki Argon Oksijen gaz karışımları için OES ile elde edilen spektrumlann gözlenen pikleri ve geçiş dalga boyu parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Corona discharge, pulse discharge, streamer discharge and di-electrical barrier discharges are the most suitable places in a plasma for the active species to be produced. These discharges, where the active species are produced, contain these energetic species so highly that sterilization, oxidation, chemical analysis processes, water purification and gas supported other covering techniques are also used very often. Throughout this study, tungsten props, as well as, air, Oxygen, Argon and from the combination of these gases, corona, pulse and streamer discharges are specially produced in the Osmangazi University of plasma laboratory. Being produced in the laboratory, tungsten props are covered by glass thus, de-electrical barrier discharge is produced in a place fulfilled by air. Electrical and Optical Emission Spectroscopy are done to examine these produced discharge. Electrical measurements are done through the analysis of the breakdown voltages of discharges. Breakdown voltage is the minimum voltage value to be applied to form any kind of gas discharge and the gas used is due to the pressure of the gas and the distance between the electrodes as well as the structure of the electrodes. Thus, breakdown voltages of the pulse discharge streamer discharge and barrier discharge besides de-electrical barrier discharges, are examined according to the distance between the electrodes. Optical Emission Spectroscopy is the spectral analysis of the light diffused over the plasma. OES is made real after being analyzed in cold plasmas and the source of plasma; in different kinds of optical spectrums in the zone of UV through IR ( 200nm- 850 nm). The observed pikes of spectrums and the parameters of wave lengths of the transmission are examined for the mixture of Argon-Oxygen gases in air, Oxygen and Argon as well as in different pressures.