Glow deşarjın radyal optik emisyon spektroskopisinin belirlenmesi
The determination of the radial optical emission spektroscopy of glow discharge
- Tez No: 152990
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Plazmada yayılan ışığın spektral analizi optik emisyon spektroskobisi (OES), absorbsiyon spektroskopisi, lazer indüklü floresans, raman saçılması, koherent antistoks spektroskopisi (CARS), optogalvonik etkiler, lazer interferometre ve elipsometre gibi yöntemler kullanılarak yapılabilir. Soğuk plazma ve kaynaklarında spektrumlann farklı tiplerinde ultraviyole (UV)'den infrared (IR)'ye kadar olan bölge (200nm-850nm) Optik Emisyon Spektroskopisi ile analizi yapılarak gerçekleştirilir. Moleküler ve atomik gaz karışım plazmalarında optik emisyon spektroskopi incelemeleri sırasında uyarılmış türdeki parçacıkların maksimum düzeyde ve tek çizgi spektrumuna indirgenmesi M(Monokromatizasyon) etkisi denir. Bu çalışmada, Glow Deşarj Optik Emisyon Spektroskopisi (GDOES) kullanılarak, D.C. glow deşarj tüpünde anot ve katot arasındaki farklı basınçlardaki saf Ne, % 70 Ne + % 30 02, % 50 Ne + % 50 02 gaz ve gaz kanşımlarmdan oluşturulan glow deşarjların optik emisyon spektroskopileri alınarak, anot yüzeyinde deşarjın dağılımı kolimatör kullanılarak analiz edilmiş (anot arkasından radyal incelenmesi) ve ayrıca Monokromatizasyon (M) etkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Spectral analysis of light emitted from plasmas can be determined through optic emission spectroscopy (OES), absorption spectroscopy, and laser induced fluorescence, but also Raman scattering, coherent anti-Stokes Raman spectroscopy(CARS), optogalvanic effects, laser interferometry, and ellipsometryJn different types of spectra in cold plasmas and its sources, the zone which from ultraviolet (UV) to infrared (IR) (200nm -850nm) determines being analysis through Optic Emission Spectroscopy. In the moleculer and atomic gas mixture plasmas during the studies of optical emission spectroscopy the excited species' pieces at maximum level and the reduction of one of the most intense lines is called the M(Monocromatization) - effect. In this study, by using Glow Discharge Optic Emission Spectroscopy (GDOES), in DC Glow discharge tube, at different pressure between anode and cathode Optic Emission Spectroscopy of the gases discharge consisted of gas and gases mixture which 100%Ne, 70%Ne+30% O2 ve 50%Ne+50%O2 were measured, discharge distribution at the anode surface was analysed at different point, (radial investigation from anode behind) and M(Monocromatization)-effect was also investigated.