Termiyonik vakum ark (TVA) yöntemiyle Ag-Al2O3 katmanlı kompozit malzeme üretimi
Production of Ag-Al2O3 laminar composite material using termionic vacuum arc (TVA) method
  1. Tez No: 153002
  2. Yazar: ÖZGÜR KÜSMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EKEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Zamanla kompozit malzeme konusu genişledi ve daha büyük teknolojik öneme sahip hale geldi. Polimer-tabanh sistemler gelişmeye devam ederken özellikle metalik ve seramik matrisli kompozitler çok geniş bir ilgi görmeye başladı. İlerleyen teknolojik gelişmelerle ve yeni materyallere duyulan ihtiyaç nedeniyle birçok yeni üretim tekniği geliştirildi. Bu çalışmada da yeni bir teknik olan TVA ile ilk defa bir kompozit malzeme üretilmiş ve bu kompozit malzemenin özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kısaca kompozit malzeme çeşitleri, üretim teknikleri, kullanım alanlarına ve aslmda bir kaplama tekniği olan TVA tekniğinin daha iyi anlaşılması amacıyla diğer kaplama tekniklerine değinilerek, TVA ile Ag-AkOs katmalı kompozit malzeme üretim yöntemi detaylı olarak açıklanmış ve elde edilen kompozit malzemenin iletkenlik ve kapasitans ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY As the time past, subject of composite materials has become broader and of greater technological importance. In particular, composites based on metallic and ceramic matrices have received widespread attention, while the development of improved polymer-based systems has continued. Many newer production technologies have been developed because of growing technological improvement and requirement of new materials. Also in this thesis, a composite material was produced with TVA as a newest technique of composite production for the first time and its properties was investigated. Nevertheless, types of composite materials, their production methods, applications were touched on briefly and for the purpose of that TVA system become well-known, other deposition methods were also touched on briefly. Ag-Aİ2(h layered composite material production method with TVA was explained in details and conductivity and capacitance measurement of this composite material were taken.