Hidrojenin alternatif enerji kaynağı olarak gelecekteki önemi, uygulama alanları ve yakıt hücrelerindeki kullanımı
As alternative source usage in the fuel cells, application fields, importance of hydrogen in the future
- Tez No: 153001
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Yüzyıllardır insanlık kendini sürekli olarak geliştirmiş ve gereksinimlerini yenilemiştir. Bu süreç içende değişmeyen en önemli ihtiyaçlardan biride enerjidir. Teknolojinin gelişmesi ve üretimin artmasıyla birlikte dünyanın enerji ihtiyacı da sürekli artmaktadır. Dünya enerji talebinin çoğunu karşılayan fosil yakıtların miktarı hızla azalmaktadır. Ayrıca fosil yakıtların yanma ürünleri küresel problemlere neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı fosil yakıtlara alternatif bir kaynak bulunması zorunludur. Bu yakıtın, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesi, doğal çevreye zarar vermeden kullanılabilmesi, doğada bol miktarda bulunabilmelidir. Ayrıca yakıt seçilirken en önemli noktalar yakıtın üretimi, depolanması ve kullanışlılığıdır. Yakıt kolay elde edilebilmeli ve taşınması tehlikesiz olmalıdır. Fosil yakıtların en güçlü alternatifi "Hidrojen Enerjisf'dir. Mükemmel bir enerji taşıyıcısı olarak düşünülen hidrojen, teknolojik gelişmeler, hızlı nüfus artışı ve artan enerji talebi nedeniyle son yıllarda çok fazla önem kazandı. Hidrojen özellikle 21. yüzyılın ileri teknolojilerinde halen kullanılmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı, hidrojen gereksinim nedenlerini, alternatif yakıt özelliğini, diğer enerji kaynaklan arasındaki yerini ve kullanım alanlarını araştırmak ve tartışmaktır. Yakıt hücresi, bir yakıt (hidrojen) ve bir oksitleyicinin (hava veya oksijen) kimyasal enerjisini doğru akıma çeviren elektrokimyasal bir cihazdır. Bu çalışmada, kullanılan elektrolit tipine göre isimlendirilen yakıt hücrelerim açıklanmakta ve tüm dünyadaki uygulama alanlarından söz edilmektedir. Yakıt hücrelerinin güç üretimi, dağıtılmış güç ve ulaşım sektöründeki uygulama örnekleri verilmektedir. Geliştirme çabaları ve güç yoğunluğundaki artış yakıt hücrelerinin ticari uygulamalarının 21. yüzyılda fazlasıyla artacağına bir işarettir.
Özet (Çeviri)
a SUMMARY Human beings have been improving themselves for the beginning of life. During this history, one of the most important things is energy. Energy need of world is always increasing with the development of production capability and technology. Fossil fuels, which meet most of the world's energy demand, are being depleted rapidly. Also, their combustion products are causing global problems. Because of this reasons, it is very necessary to find an alternative resource to fossil fuels. Such kind of fuel must be improvable, friendly with nature and found with huge amounts. The production, storage and usage of the fuel are also important points when choosing the fuel. It must be easy reachable, carriage of it must not be dangerous. The most powerful alternative of fossil fuels is“Energy of Hydrogen”. Hydrogen that is consider as a wonderful energy carrier has recently become much more important fuel thanks to the technological developments, fast population growth and more energy demand. It, particularly, has still been much more utilizing in the high and advance technologies of 21st century. The main targets of this work are to investigate and discuss the requirement reasons, the property of alternative fuel, the situation among the other energy sources and the utilization fields of hydrogen. Fuel cell is an electrochemical device which converts the chemical energy of a fuel (hydrogen) and an oxidant (air) into dc electricity. In this study, several types of fuel cells, distinguished by the type of electrolyte material used, are explained and practical applications around the world are mentioned by giving application and transportation are given. Development efforts and the increase in the power density is a sign that commercial application of fuel cells will greatly increase in the 21st century.