Absorpsiyonla bor giderimini etkileyen parametrelerin ve optimum değerlerinin belirlenmesi
Determination of parameters that affect boron removal and optimum values of these parameters
  1. Tez No: 153003
  2. Yazar: DUYGU KAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kesikli ve sürekli adsorpsiyon yöntemi kullanılarak bor giderimi araştırılmıştır. Bu amaçla sepiolit, HC1 ile aktive edilmiş sepiolit, alümina, uçucu kül ve cüruf adsorban olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda pH, temas süresi, sıcaklık, adsorban dozu, başlangıç derişimi, yabancı iyon etkisi gibi parametrelerin bor giderimine etkisi incelenmiş adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon izotermi çalışmaları yapılmıştır. Kinetik çalışmalar sonucunda adsorpsiyon verilerinin ikinci mertebe kinetik modele uyduğu gözlenmiştir. İzoterm çalışmalarında ise Langmuir ve Freundlich izoterm modelleri denenmiş ve deneysel verilerin tüm adsorbanlar için Langmuir izoterm modeline uyduğu saptanmıştır. Çeşitli derişimlerde hazırlanan H2SO4 çözeltileri ile kesikli desorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Kesikli ve sürekli adsorpsiyon yöntemiyle adsorbanlann adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. Kolon çalışmasında ise kolonun karakteristik parametrelerini belirlemek için Yoon-Nelson modeli ve Thomas modeli uygulanmıştır. Kolon adsorpsiyonundan sonra desorpsiyon çalışmaları 2 M H2SO4 çözeltisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, boron removal was investigated using batch and continuous adsorption methods. For this purpose, sepiolite, sepiolite activated by HC1, alumina, fly ash and slag were used as adsorbents. During the experimental part of this study, the effect of parameters such as pH, contact time, temperature, adsorbent dosage, initial concentration and foreign ion effect on boron removal were observed. In addition, adsorption kinetics and adsorption isotherm studies were made. As a result of the kinetic studies, it was observed that the adsorption data conforms to the second degree kinetics model. In the isotherm studies, Langmuir and Freundlich isotherm models were applied and it was determined that the experimental data conformed to Langmuir isotherm model for all of the adsorbents. Batch desorption studies were made with H2SO4 solutions prepared at various concentrations. Adsorbents capacities were determined by using batch and continuous adsorption methods. In column studies, to determine the characteristic parameters of the column, Yoon-Nelson and Thomas models were applied. After the column adsorption, desorption studies were made using 2 M H2SO4 solution.