80UC-20TaC yakıtlı uzayda kullanılacak bir hibrit termiyonik nükleer güç reaktörünün kontrol mekanizmasının nötronik analizi
Neutronic analysis of the control mechanism for a hybrid nuclear thermionic power reactor with 80UC-20TaC fuel
- Tez No: 34641
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
80UC-20TaC YAKITLI UZAYDA KULLANILACAK BİR HİBRİD TERMİYONİK NÜKLEER GÜÇ REAKTÖRÜNÜN KONTROL MEKANİZMASININ NÖTRONİK ANALİZİ (DOKTORA TEZİ) ADNAN SÖZEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1994 ÖZET Bu çalışmada Uranyum karbid (80UC-20TaC) yakıtlı bir uzay aracı hibrid termiyonik nükleer reaktörünün kritikalite hesaplan ile kontrol mekanizmasının nötronik analizleri yapılmıştır. Analizi yapılan hibrid termiyonik uzay aracı nükleer reaktörü, elektrik üretiminin yarımda nükleer termal roket motoru olarakda kullanmak amacıyla dizayn edilebilir. Fisyon güç profili üzerinde reaktör kontrol işleminin etkileri 80UC-20TaC yakıtı kullanan uzay termiyonik reaktörü için radyal reflektördeki kontrol tamburlarının farklı pozisyonları için incelenmiştir. Reflektör içerisine yerleştirilen kontrol tamburlarının 8 ve 12 adet kullanılması durumlarında, reaktördeki kritikalitenin değişimi incelenerek reaktör kontrol işleminin radyal reflektörlerle sağlanabilmesi araştırılmıştır. Analiz iki ve üç boyutlu nötron transport metodlan kullanılarak yapılmıştır. Nötronik analizler neticesinde, radyal reflektör içerisine yerleştirilmiş kontrol tamburlarının dış yüzeyindeki borkarbid'le (B4C) reaktör kontrolünün, Akgff > %12 'lik bir reaktivite değişikliği yapabileceği ortaya çıkmıştır. Aynca borkarbid'in nükleer ısınması ve tükenme ömrü hesaplanmış olup reaktör kontrolünün bu açıdan da borkarbid'le sağlanabilmesinin bir mahsur taşımadığı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Uzay nükleer reaktörü, termiyonik, Uranyumkarbid, Borkarbid BİLİM KODU SAYFA ADETİ DANIŞMAN 625.05.05 95 Prof.Dr. Sümer ŞAHİN
Özet (Çeviri)
NEUTRONIC ANALYSIS OF THE CONTROL MECHANISM FOR A HYBRID NUCLEAR THERMIONIC POWER REACTOR WITH 80UC-20TaC FUEL (Ph.D. THESIS) ADNAN SÖZEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1994 ABSTRACT In this study, criticality calculations and neutronic analysis are performed for the control mechanism a Uranium carbide (80UC-20TaC) fueled space craft hybrid nuclear incore thermionic reactor. The analyzed hybrid thermionic reactor can be used for electricity production and power production in a space craft. The effects of reactor control operation on the fission power profile are investigated for a space thermionic reactor fueled with 80UC-20TaC. 8 or 12 Boroned control drums are embedded in the radial reflector. The reactor criticality conditions are investigated under different rotational angles of the control drums. Analysis is performed using two and three dimensional neutron transport methods. The neutronic analysis has resulted that reactor control with boroned (B4C) reflector drums at the outer periphery of the radial reflector would enable one reactivity changes of Akgff > %12.In addition to that the nuclear heating and depletion of B4C are calculated. The results show that B4C doesnot show a handicap on those matters. KEY WORDS :Space Craft Reactor, Termionic, Uranium carbide, B4C SCIENCE CODE : 625.05.05 PAGE NUMBER : 95 ADVISOR : Prof.Dr.Sümer SAHİN