Çin dama düzleminde yönlü uzaklıkların oranı ve ilgili özellikleri
The ratio of directed distances and related features in the Chinese checker plane
- Tez No: 153011
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET M. Özcan ve R. Kaya [3] de, - Taksi düzleminde bölme oranı, ilgili teo remler ve özellikleri -incelenmiştir. Bu tezde, Çin Dama, düzleminde bir bölme noktasının ilgili bir doğru parçasını hangi oranda böldüğü ve bu bölme oranının taxicab ve öklid düzlernlerindeki bölme oranlarıyla ilgisi gösterilmiştir. Bunlara, bağlı olarak bölme noktasının koordinatları Çin Dama düzleminde de bir formülle belirlenebilir. Ayrıca çalışmanın sonraki bölümlerinde Çin Dama. düzleminde Meneleus, Ceva ve Yönlü Doğrular (Strahlensatze) Teoremlerinin karşılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In M. Özcan and R. Kaya [3], ratio of division, related theorems and properties are studied. In this work, it is shown that what ratio a point of division divides a directed line segment in the Chinese Checker plane and the relations of this ratio of division with those in the Taxicab and the Euclidean planes, are given. Consequently, the coordinates of the point of division can be determined by a formula in the Chinese Checker plane. In addition in the latter parts of the work Chinese Checker analogues of Menelaus', Ceva's Theorems and the Theorems of directed lines (Strahlensatze) are examined.