Eskişehir bölgesinde yetiştirilen fasulyelerin (Phaseolus vulgaris L.) kök nodüllerinden izole edilen Rhizobium suşlarının karakterizasyonu, simbiyotik özelliklerinin belirlenmesi ve bunların inokulant olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Characterization of Rhizobium strains isolated from bean nodules growing in Eskişehir determination of their symbiotic properties and investigation of their usage as inoculant
  1. Tez No: 153023
  2. Yazar: ÇİĞDEM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BUKET KUNDUHOĞLU, Y.DOÇ.DR. HALİL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Eskişehir'de kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) ekili alanlarından, bitkinin kök nodülleri kullanılarak 235 izolat izole edilmiştir. İzole edilen izolatların Rhizobium bakterisi olup olmadığını belirlemek amacıyla morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri incelenmiş ve izolatlar literatürde verilen Rhizobittm bakterisinin özelliklerini tam olarak göstermiştir. Hızlı gelişme gösteren 30 izolatın nodul oluşturma durumları, seçilen fasulye çeşitlerinde denenmiştir. Aşılı fasulye çeşitlerinin kuru ağırlık değerleri 0.276 - 0.380 g, azotlu kontrol bitkilerinde 0.345 - 0.400 g, kontrolde ise 0.280 - 0.312 g olarak tesbit edilmiştir. Fasulyede simbiyotik yolla azot fiksasyonu gerçekleştiren etkin Rhizobium izolatlarının Eskişehir Bölgesi'nde tarla koşullarında nodülasyon, tane ve protein verimine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülen bu çalışmada, Akman-98, Göynük-98 ve Şehİrali- 90 fasulye çeşitlerine sırasıyla Rll, R12 ve R13 izolatları aşılanarak, nodul oluşumu, nodul, kök ve kök üstü ağırlıkları, bitkide tane verimi, bin tane ağırlığı, tanede protein oranı gibi özellikler üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme faktöryel deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre yapılan varyans analizinde, bakteri ve azot gübrelemesi uygulamaları arasında istatistiki olarak farklılık ortaya çıkmıştır. Fasulye çeşitlerinin izolatlar ile aşılanması sonucunda beklenen renk ve irilikte nodul oluşumu, aşılamanın başarılı ve kullanılan izolatların azot fiksasyon yeteneğinin yüksek olduğunu göstermiştir. İki yıllık araştırmanın ortalaması olarak en yüksek tane verimi (400 kg/da) Göynük-98 çeşhinden elde edilmiş ve R12 + azotlu gübre uygulamasından alınmıştır. Ürünlerde saptanan bin tane ağırlıkları 312 - 597 g arasında değişmiş olup, en yüksek değer Ç1B1N1 uygulamasından alınmıştır. Bu sonuçlara göre fasulye bitkilerinin gerek ürün verimi, gerekse protein içeriğinde artış sağlayan Rhizobium izolatları Eskişehir yöresine aşılama materyali olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Two hudred thirty five isolates of Rhizobium sp. were isolated from root nodules of bean (Phaseolus vulgaris L.) collected from the major dry bean production areas of Eskişehir. The isolates were investigated morphologically, phsiologically and biochemically characteristics to establish whether they are Rhizobium bacteria, or not. These isolates showed the exact specifications of the Rhizobium. The availability of making nodules of fast growth 30 isolates were determined by inoculation to the selected host bean plants. Dry weight, amount were found to be as 0.276 - 0.380 g in inoculated beans, 0.345 - 0.400 g in nitrogen based plants and 0.280 - 0.3 12 g control. The aim of this research was to evaluate the most effective nitrogen fixing Rhizobium isolates under the field condition of Eskişehir region for nodulation, seed yield per plant and protein yield. In this sudy, for the various kind of bean such as Akman-98, Göynük-98 and Şehirali-90 were inoculated Rll, R12 and Rl 3 isolates respectively and their nodule formation, shoot and rot weight, seed yield per plant, thousand seed weight and protein content determined. The experiment was established according to split plots of randomized blocks with four replications. Statistically significant differences were found between applications of bacteria and nitrogen fertilizer. As a results of inoculation of beans with isolates big red coloured nodules on good position of the roots were formed. Thus it was considered as a successfull inoculation with high nitrogen fixing capacity. The highest seed yield ( 400 kg/da) was obtained from the Göynük-98 variety this variety gave the highest seed yield (Ç1B1N1) as the mean of two years when inoculated with R12 + 4 kg/da nitrogen fertilizer. Thousand seed weights obtained for different treatments varried between 312 - 597 g and the highest seed weight has been obtained with Ç1B1N1 treatment. In conclusion, Rhizobium isolates were recommended for maximum yield and highest protein content in bean under Eskişehir conditions.