Kavak-krom artıklarının zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
To search the ability of enricment of kavak-chrome waste
  1. Tez No: 153035
  2. Yazar: FİRUZAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Kavak-Krom konsantratör tesisinin %13,76 Cr203 tenörlü atıklaramı zengjnleştirilme çalışmalan yapılmıştır. Gravite zenginleştirme yöntemlerinden sallantılı masa ve MGS kullanılmıştır. (-1000+500), (-500+300), (-300+150) um tane iriliğindeki numuneler ile sallantılı masa deneyleri, daha sonra -300 um tane iriliğindeki numune ile MGS deneyleri yapılmıştır. Sallantılı masa ile yapılan zenginleştirme deneylerinde %28,09 Q2O3 tenörlü konsantre %60,02 verimle kazamlmıştır. MGS ile yapılan deneylerde ise %23,02 Cr203 tenörlü konsantre %68,35 verimle kazamlmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this work, concentration of Kavak-Chrom the tailings containing 13,76 % Q2O3 were studied. The shaking table and MGS from gravity enrichment methods were used. While samples in (-1000+500), (-500+300), (-300+150) urn particle size fraction were concentrated using shaking table, -300 \an size concentrated with MGS (Multigravity Separator). As a result of the enrichment procedure using shaking table, concentrate containing 28,09 % O2O3 was obtained with a 60,02 % recovery. Concentrate containing 23,02 % Q2O3 was obtained with a 68,35 % recovery using MGS.