Thymol mavisi boyar maddesinin elektrokoagülasyon yöntemiyle sulu çözeltilerden giderilmesi
The refining water solutions from thymolblau pigment with electrocoagulation method
- Tez No: 153099
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ŞENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde hızlı sanayileşmenin bir sonucu olarak çevre kirlenmesi de büyümektedir. Atik miktarları toplumların refah seviyesine ve şehirlerde yoğunlaşmasına bağlı olarak hızla artmaktadır. Bilhassa sanayilerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde doğanın kendi kendini yenileyebilme kapasitesi aşıldığında yoğun bir kirlilik ortaya çıkmaktadır. Bu yoğun kirlilik neticesinde mevcut ekolojik denge de hızla bozulmaktadır. İnsan, çevresiyle beraber ekolojik döngünün bir parçası olduğundan, son yıllarda dengesini bozduğu ekolojik çevrimin korunması için emek ve para sarf etmek zorunda kalmıştır. Bu nedenle uygun bir çevre korunması temin edebilmek için mühendisler tarafından minimum tüketim ve maksimum geri kazanma metotları üzerinde çalışılmaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak tezin anafıkirlerinden birisi, atıksu arıtma tekniklerinde elektrokoagülasyon yönteminin benimsenmesi, geliştirilmesi ve uygulanmasının sağlanmasıdır. Bu çalışmada elektrokoagülasyon yöntemiyle thymolblaue boyar maddesinin atık sulardan giderilmesinde, optimum parametrelerin belirlenmesine çalışılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
THE REFINING WATER SOLUTIONS FROM THYMOLBLAU Now a days, the environment pollution increase by the result of rapid industrialization. Amount of churn grows up related to prosperity levei of communities and the people became intense in cities. Particularly, some areas which intensify of industries are created to pollution when the nature couldn't replace it by its capacity. The result of this dense of pollution, existence balance to ecology is spoilt. Human, witch their environment became a part to cycle of the ecology; he have to pay money and labour for cycle of the ecology which his losed its balance.Because of that, engineers study for minimum consumption and maximum recycling metologies for ensure to defence of environment. Set out of this idea, one of the main opinions of this thesis, adopt, improve and put into practice of the electrocoagulation method on teenies of refining waste water. In this study, work for to determine optimum parameters which refining waste water of the thymolblau pigment with electrocoagulation method. LX