Effect of analogy-enhanced instruction accomponied with concept maps on understanding of acid-base concept
Kavram haritası destakli benzetim yöntemi ile öğretimin öğrencilerin asit-baz konusunu anlamalarına etkisi
- Tez No: 153161
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz KAVRAM HARİTASI DESTEKLİ BENZETİM YÖNTEMİ İLE ÖĞRETİMİN ÖĞRENCİLERİN ASİT- BAZ KONUSUNU ANLAMALARINA ETKİSİ YILMAZOĞLU, Candan Yüksek Lisans, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer Geban Mayıs 2004,60 sayfa Bu çalışma, kavram haritası destekli benzetim yöntemi ile öğretimin öğrencilerin asit-baz konusunu anlamalarına ve kimya dersine karşı olan tutumlarını incelemek ve geleneksel yöntemle karşılaştırmak için yapılmıştır. 2003-2004 döneminde, Nuh Eskiyapan ilköğretim Okulunda aynı öğretmenin sorumlu olduğu iki ayrı 8. sınıftan toplam 81 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. VITez çalışması süresince kontrol grubunda sadece geleneksel öğretim yöntemi buna karşılık deney grubundaki öğrencilerde ise kavram haritası destekli benzetim yöntemi ile öğretim tekniği kullanılmıştır. Her iki gruba da ön test ve son test olarak Asit-Baz Başarı Testi ve Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi çalışmanın başında iki gruba da mantıksal düşünme düzeylerini ölçmek için verilmiştir. Araştırma verilerinin analizi, bilgisayar ortamında“SPSS 12.0 FOR WINDOWS”kullanılarak ve t-testi ve Ortak Değişkenli Varyans Analizi (ANCOVA) yardımıyla yapılmıştır.Araştırma sonunda kavram haritası destekli benzetim yöntemi ile öğretimin, geleneksel öğretim yöntemine göre bilimsel kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğu ve Fen bilgisine karşı daha olumlu tutum oluşturduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Benzetim, Fen Bilgisi Dersi Tutum Ölçeği, Mantıksal Düşünme Yeteneği, Kavram Haritası, Asit-Baz vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF ANALOGY- ENHANCED INSTRUCTION ACCOMPONIED WITH CONCEPT MAPS ON UNDERSTANDING OF ACID-BASE CONCEPT YILMAZO?LU, Candan M. S. Department of Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Ömer Geban May 2004, 60 pages This study was conducted to explore the effectiveness of analogy-enhanced instruction accompanied with concept maps over traditionally designed chemistry introduction on understanding of acid-base concept and attitude toward chemistry as a school subject. 81 8th grade students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in Nuh Eskiyapan Primary School in Ankara in 2003-2004 fall semesters were enrolled in the study. IVThere were two groups of students. During the treatment, students in the control group were instructed only with traditionally designed instruction. Students in the experimental group studied with the analogy-enhanced instruction accompanied with concept maps through teacher lecture. Both groups were administered Acid-Base Chemistry Achievement Test and Attitude Scale toward Chemistry as a School Subject as pre-tests and post-tests. Logical Thinking Ability Test was given to both groups at the beginning of the study to determine students' logical thinking ability levels. Research data were analyzed by using (SPSS 12.0) ANCOVA and t-test. As a result of the research, it was obviously seen that analogy-enhanced instruction accompanied with concept maps caused a significantly better acquisition of scientific conception related to acid-base and produced significantly higher positive attitudes toward chemistry as a school subject than the traditionally designed chemistry instruction. KEYWORDS: Analogy, Attitude toward Science as a School Subject, Logical Thinking Ability, Concept Mapping, Acid-Base