Modeling and control of a stabilization system
Bir stablizasyon sisteminin modellenmesi ve kontrolu
  1. Tez No: 153259
  2. Yazar: KAMİL AFACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA BALKAN, PROF. DR. BÜLENT EMRE PLATİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
oz BİR STABİLİZASYON SİSTEMİNİN MODELLENMESİ VE KONTROLÜ Afacan, Kamil Yüksek Lisans, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Tuna Balkan Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bülent Emre Platin Aralık 2004, 76 sayfa Bir namlu stabilizasyon sisteminin irtifa eksen modeli yapılmıştır. Sistem modellenirken karşılaşılan ve modele dahil edilen nonlineer bileşenler şöyle sıralanabilir: Akış karakteristiği, Coulomb sürtünmesi, mekanik sınırlayıcılar, sistemin kinematik yapısı ve namlunun kütle merkezi kaçıklığı. Servo valfin, tahrik sisteminin ve namlunun modelleri Simulink® ortamında yapılmıştır. Servo valf geçek test bilgileri kullanılarak tanımlanmıştır. Tahrik sistemi modellenirken hidrolik akışkanın sıkıştınlabilirliği dikkate alınmıştır. Sürtünme modeli değişik durumlar için koşturulmuştur. Sistemin denetimi temel olarak 2 PID'den oluşmaktadır. Biri konumu diğeri hızı kontrol etmektedir. Sistemin ani hareket yapması için gereken zamanı azaltmak için hız isteği ileri beslemesi yapılmıştır. Bozucu sinyal belirlenen yol profilinden hesaplanmış ve bozucu sinyalin sisteme bildirimi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelime : Namlu Stabilizasyonu, Servo Valf Model, Sürtünme Modeli, Bozucu İleri Besleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODELING AND CONTROL OF A STABILIZATION SYSTEM Afacan, Kamil M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Tuna Balkan Co-Supervisor: Prof. Dr. Bülent Emre Platin December 2004, 76 pages Elevation axis model of a barrel stabilization system is constructed. The nonlinearities which are considered in the model are orifice flow characteristics, coulomb friction, hard-stop limits, kinematics of the system and unbalance on the barrel. A Simulink® model for the servo valve, actuation system and barrel is constructed. Servo valve identification is made via the actual test data. Compressibility of the hydraulic fluid is taken into consideration while modeling the actuation system. Friction model is simulated for different cases. Controller of the system is constructed by two PIDs, one for each of the velocity and the position loops. Velocity feed forward can reduce the time to make a quick move by the system. The disturbance is evaluated from a given road profile and disturbance feed forward is applied to the system. Keywords : Barrel Stabilization, Servo Valve Model, Friction Model, Disturbance Feed Forward IV