Development of a navier-stokes solver for multi-block applications
Çok bloklu uygulamalar için navier-stokes çözücüsü geliştirilmesi
- Tez No: 153360
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKSEL, PROF. DR. TUĞRUL TINAZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZ ÇOK BLOKLU UYGULAMALAR İÇİN NAVIER-STOKES ÇÖZÜCÜSÜ GELİŞTİRİLMESİ ERDOĞAN, Erinç Yüksek Lisans, Makine Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. M. Haluk AKSEL Ortak Tez Yöneticisi: Prof. Dr. H. Tuğrul TINAZTEPE Eylül 2004, 161 sayfa Sıkıştırılabilir gazlar için sonlu hacimler yöntemi kullanılarak tek zaman için iki boyutlu ve eksenel-simetrik iç akış çözümlerinde kullanılmak üzere“Çok-blok”çözebilme yetisine sahip Euler ve Navier-Stokes denklemlerini çözebilen bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Sürtünmeli akışlar için laminar ve türbülanslı akış özellikleri kullanılabilmektedir. Zamanda entegrasyon için tek adım ilerlemeli ikinci dereceden hassas Lax- Wendroff yöntemi kullanılmıştır. Sürtünmesiz akışların doğrulanması ONERA/Fransa tarafından desteklenen T- 108 Türkiye destek projesi kapsamında elde edilen sonuçlar kullanılmıştır. Laminar akışlarda doğrulama için planer durumlarda düz plaka analitik sonuçlan kullanılmış, eksenel-simetrik durumlar için de boru içerisindeki akış için teorik çözümler kullanılmıştır. Türbülans viskozitesi hesabının doğrulanması için düz plakada Prandtl türbülanslı akış analojisi kullanılmıştır. Tek bloklu çözülen örnekler Çok-blok yöntemi ile de çözülmüştür ve sonuçların uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Katı yakıtlı roket motorlarının yakıtının yanmasının modellenmesi için enjeksiyon sınır koşullan kullanılmıştır. Son olarak, Çok-blok yönteminin karmaşık geometrilerdeki yeteneklerinin anlaşılması için birden çok parçadan oluşan bir roket motoru çözülmüştür. VIAnahtar Kelimeler : Çok-blok, Eksenel-Simetrik Akış, İç Akış, Navier-Stokes Çözücü, Enjeksiyon Sınır Koşulu vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A NAVIER-STOKES SOLVER FOR MULTI-BLOCK APPLICATIONS ERDO?AN, Erinç M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. M. Haluk AKSEL Co-Supervisor: Dr. H. Tuğrul TINAZTEPE September 2004, 161 pages A computer code is developed using finite volume technique for solving steady two- dimensional and axisymmetric compressible Euler and Navier-Stokes equations for internal flows by“multi-block”technique. For viscous flows, both laminar and turbulent flow properties can be used. Explicit one step second order accurate Lax- Wendroff scheme is used for time integration. Inviscid solutions are verified by comparing the results of test cases of a support project which was supported by ONERA/France for Turkey T-108, named“2-D Internal Flow Applications for Solid Propellant Rocket Motors”. For laminar solutions, analytical flat plate solution is used for planar case and theoretical pipe flow solution is used for axisymmetric case for verification. Prandtl turbulent flow analogy is used in a flat plate solution to verify the turbulent viscosity calculation. The test cases solved with single-block code are compared with the ones solved with multi-block technique to verify the multi-block algorithm and good similarity is observed between single-block solutions and multi-block solutions. For the burning simulation of propellant of Solid Propellant Rocket Motors, injecting boundary is used. Finally, a segmented solid propellant rocket motor case is solved to show the multi-block algorithm' s flexibility in solving complex geometries. IVKeywords : Multi-Block, Axisymmetric Flow, Internal Flow, Navier-Stokes Solver, Injection Boundary Condition