Effect of synthetic pyrethroid lambda-cyhalothrin on Helicoverpa armigera glutathione s-transferases
Sentetik pretroidli insektisit lambda-cyhalotrin'in Helicoverpa armigera'nın glutatyon s-transferazları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 153722
  2. Yazar: METİN KONUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
öz SENTETİK PRETROİDLİ İNSEKTİSİT LAMBDA-CYHALOTHRİN'İN HELİCOVERPA ARMÎGERA'NIN GLUTATYON S-TRANSFERAZLARI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ KONUŞ, Metin Yüksek Lisans, Biyokimya Bölümü Tez Danışmam: Prof. Dr. Mesude İŞCAN Aralık 2004, 105 sayfa Helicoverpa armigera polifag bir zararlıdır ve tarla populasyonlan yaygın olarak kullanılan sentetik piretroid'lere karşı direnç kazanmaktadır. Direnç kütikuladan insektesitlerin geçişinin, insektesite karşı sinirsel duyarlılığın azaltılması ve insektisiti metabolize eden detoksifikasyon enzimlerinin, özellikle glutatyon S-transferazlarm aktive edilmesi mekanizmalardan birinin yada birkaçının birlikte etkili olmasıyla oluşmaktadır. Bu çalışmada, İsrail'den getirtilen herhangi bir insektisiîe maruz kalmamış hassas, Adana ve Antalya'dan toplanan H. armigera örnekleriden elde edilen mide bölümleri GST kaynağı olarak kullanıldı. Her mide bölgesi ayrı ayrı 1,0 mi, 40 mM, pH 7,5 fosfat tamponu içerisinde homojenize edildikten sonra, GST aktiviteleri CDNB substratı varlığında ölçüldü. Ürün oluşumu, 20 mM ve pH'sı 7.5 fosfat tamponunda, ortamdaki 29.5u.g protein'e kadar doğrusal olarak arttı. En yüksek reaksiyon hızı 30°C'de saptandı. GST enzimi'nin, substratı olan CDNB ve kofaktörü GSH için Km ve Vmax değerleri hem Lineweaver-Burke hemde Eadie-Scatchard grafikleriyle hesaplandı. CDNB için Vmax; vi6.54|imol/dk/mg, 6.35fimol/dk/mg, Km; 0,29mM, 028mM olarak hesaplandı. GSH için Vmax; 6.42^mol/dk/mg, 6.65nmol/dk/mg, Km; 0,22mM, 023mM olarak hesaplandı. Sitozolik GST enzim aktivitesi Adana, Antalya ve Hassas populasyonun her bireyi için ayrı ayrı optimum şartlarda ölçüldü. Adana populasyomı (n=50) ortalama GST aktivitesi 7.824umol/dk/mg, Antalya populasyonu (n=50) 9.518^mol/dk/mg olarak bulundu. Hassas populasyonun (n=50) GST aktivitesi 3,272|imol/dk/mg olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF SYNTHETIC PYRETHROID INSECTECIDE LAMBDA- CYHALOTHRIN ON HELICOVERPAARMIGERA GLUTATfflONE S-TRANSFERASES KONUŞ, Metin M.Sc, Department of Biochemistry Supervisor: Prof. Dr. Mesude İŞCAN December 2004, 105 pages Helicoverpa armigera is a polyphagous pest. Due to excessive use of insecticides, the field populations of H. armigera have become resistant to synthetic pyrethroids by one or combination of three mechanisms; reduced penetration through the cuticle, decreased nerve sensitivity and enhanced metabolism by the detoxification enzymes especially glutathione S-transferases. In this study, gut sections of H. armigera were obtained from Adana and Antalya field populations and susceptible populations from Israel. Each gut section was homogenized separately in 1.0 ml, 40 mM and pH 7.5 phosphate buffers. GST activity was determined using CDNB as substrate. Product formation linearly increased up to 29.5|Ag proteins in 20mM, pH 7.5 phosphate buffers. Maximum reaction rate was reached at 30°C. The Vmax and Km values for GST towards CDNB and GSH were calculated with Lineweaver-Burk and Eadie-Scatchard plots as CDNB Vmax; 6.54[Amol/min/mg, 6.35fimol/min/mg, Km; 0.29mM, 0.28mM »respectively and as GSH Vmax; 6.42[xmol/min/mg, iv6.65umol/min/mg, Km; 0.22mM, 0.23mM, respectively. Cytosolic GST activity of each individual from Adana, Antalya and susceptible populations were determined under optimized conditions. The mean of GST activity in Adana population (n=50) and Antalya population (n=50) were found 7.824umol/rnin/mg and 9.518[xmol/min/mg, respectively. The mean of GST activity in susceptible population (n=50) was determined as 3.272umol/min/mg.