Mısır yetiştiriciliğinde çiftçi uygulamalarından kaynaklanan verim ve verim unsurları farkının araştırılması
Investigation of the difference in yield and yield components resulting from farmer practices in corn cultivation
  1. Tez No: 766271
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, mısır yetiştiriciliğinde çiftçi uygulamalarından kaynaklanan farklılığın etkilerini belirlemek amacıyla beş P0937 (T1, T2, T3, T4, T5), beş de Capuzi (T6, T7, T8, T9, T10) mısır çeşidinin ekili olduğu toplam 10 tarlada yürütülmüştür. Araştırma 2020 yılı mısır yetiştirme sezonunda Konya ili Çumra ilçesi ekolojik koşullarında toplamda 40 parselde yapılmıştır. Araştırmada çiçeklenme süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçanda dane sayısı, koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı, bin dane ağırlığı, hasatta dane nemi, dane verimi ve olum süresi ile ilgili gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Araştırmada incelenen tüm konularda farklı çiftçi uygulamalarının etkisi istatistiki anlamda önemli bulunmuştur. Araştırmada ortalama olarak P0937 çeşidin çiçeklenme süresi 82.80 gün, bitki boyu 303.89 cm, ilk koçan yüksekliği 112.40 cm, koçan uzunluğu 21.64 cm, koçanda dane sayısı 652.4 adet, koçan ağırlığı 340.34 g, koçanda dane ağırlığı 293.70 g, bin dane ağırlığı 182.45 g, hasatta dane nemi %14.08, dane verimi 1706 kg/da ve olum süresi 121.2 gün olarak bulunmuştur. Araştırmada en yüksek tane verimi 2010 kg/da ile bu çeşidin ekili olduğu T4 tarlasından elde edilmiştir. Capuzi mısır çeşidinde çiçeklenme süresi 86.45 gün, bitki boyu 305.87 cm, ilk koçan yüksekliği 106.89 cm, koçan uzunluğu 21.2 cm, koçanda dane sayısı 630.2 adet, koçan ağırlığı 320.5 g, koçanda dane ağırlığı 274.91 g, bin dane ağırlığı 172.94 g, hasatta dane nemi %16.13, dane verimi 1596 kg/da ve olum süresi 128,05 gün olarak bulunmuştur. Capuzi çeşidinde de en yüksek tane verimi 2060 kg/da ile T10 tarlasından elde edilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü çiftçi tarlalarında uygulanan yetiştirme tekniklerinin genelde birbirine yakın olduğu ancak her iki çeşitte de en yüksek verimlerin alındığı T4 ve T10 tarlalarında diğerlerinden farklı olarak ön bitkinin baklagil olması yanında taban gübre uygulamasında Organomineral gübre ve Mikrogranül gübre kullanılması, ekim sıklığı ve ekim tarihinin etkili olduğu görülmüştür. Buna göre farklı gübre formu uygulamalarının verim artışında etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 10 fields where five P0937 (T1, T2, T3, T4, T5) and five Capuzi (T6, T7, T8, T9, T10) maize cultivars were cultivated in order to determine the effects of differences arising from farmer practices in maize cultivation. The research was carried out in a total of 40 plots in the ecological conditions of Çumra district of Konya province in the 2020 corn growing season. In the study, observations and measurements were made on flowering time, plant height, first ear height, ear length, number of grains per ear, weight of ear, weight of grain on the ear, thousand grain weight, grain moisture at harvest, grain yield and maturity time. The effect of different farmer practices on all subjects examined in the study was found to be statistically significant. In the research, the average flowering period of the P0937 variety was 82.80 days, plant height 303.89 cm, first ear height 112.40 cm, ear length 21.64 cm, number of grains per ear 652.4, weight on the ear 340.34 g, grain weight on the ear 293.70 g, thousand grain weight 182.45 g. The grain moisture was 14.08% at harvest, the grain yield was 1706 kg/da and the maturity period was 121.2 days. In the study, the highest grain yield of 2010 kg/da was obtained from the T4 field where this variety was cultivated. Flowering time of Capuzi maize variety is 86.45 days, plant height 305.87 cm, first ear height 106.89 cm, ear length 21.2 cm, number of grains per ear 630.2, weight of the ear 320.5 g, grain weight on the ear 274.91 g, thousand grain weight 172.94 g, grain moisture at harvest It was found that 16.13 % of the grain yield was 1596 kg/da and the maturity period was 128.05 days. The highest grain yield of Capuzi variety was obtained from T10 field with 2060 kg/da. It was observed that the cultivation techniques applied in the farmer fields where the research was carried out were generally close to each other, but in the T4 and T10 fields, where the highest yields were obtained in both varieties, the use of Organomineral fertilizer and Microgranule fertilizer, sowing frequency and sowing date were effective in the base fertilizer application, unlike the others, unlike the others, the front plant was leguminous. Accordingly, it can be said that the pre-plant, different fertilizer form applications, sowing time and sowing frequency are effective in increasing yield.