Bazı hümanik asitlerin çözünürsüzleştirilmesi ve adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of adsorption properties of insolubilized humic acid
  1. Tez No: 153761
  2. Yazar: SEMA YANIK BOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BAZI HÜMİK ASİLERİN ÇÖZÜNÜRSÜZLEŞTİRİLMESİ VE ADSORPSİYON ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Sema YANIK (BOY) Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Analitik Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hüseyin KARA 2004, Sayfa: Jüri: Doç. Dr. Hüseyin KARA Yrd. Doç. Dr. Ahmet OKUDAN Yrd. Doç. Dr. Ersin GÜLER Bu çalışmada; Cu(II), Cd(II), Zn(II), Fe(III) ve Cr(IlI) iyonlarının çözünürsüzleştirilmiş hümik asit (IHA) ile tutulma dengeleri incelenmiştir. İyon tutucu madde olarak çözünürsüzleştirilmiş hümik asidin Na+ tuzu (NaA) kullanılmıştır. Hümik asit, 3 'ten yüksek pH'larda suda çözünebilme özelliğine sahiptir. Bu şekliyle sulu çözeltilerde iyon değiştirici/adsorban madde olarak kullanılması oldukça zordur. Bu nedenle hümik asit, 330°C'ta kuru kuru ısıtılarak bir kondenzasyon reaksiyonu ile çözünürsüzleştirildi. Elde edilen bu iyon değiştiricinin çözünürlük testleri yapıldı ve geniş bir pH (1-10) aralığında kullanılabilecek özellikte olduğu tespit edildi. Herbir metal iyonu için çözelti pH'sı, etkileşme süresi, sıyırma süresi, NaA miktarı ve metal iyon konsantrasyonu gibi parametrelerin metal iyon tutulmasına etkisi incelenmiştir. K
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M. Sc. Thesis INVESTIGATION OF ADSORPTION PROPERTIES OF INSOLUBILIZED HUMIC ACID Sema YANIK (BOY) Selçuk University Graduate School of Natural and Aplied Science Department of Chemistrty Supervision Assoc. Prof. Dr. Hüseyin KARA 2004, Pages: Jury: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin KARA Assistant. Prof. Ahmet OKUDAN Assistant. Prof. Ersin GÜLER In this study, the adsorption equilibrium of Cu(II), Cd(II), Zn(II), Fe(III), Cr(JII) metal ions was investigated using“insolubilized humic acid (IHA)”. The“insolubilized humic acid's Na+ salt (NaA)”was used as an sorbed material. The humic acid was purchased and after a process insolubilized. Due to the fact that humic acid is soluble at pH values above 3 thus it can not be used in this crude form as an ion-exchanger/adsorban material in aquous solutions. So, the humic acid was heated at 330 °C to form a condensation reaction and after this condensation reaction the humic acid modified to its insolubilized form. The solubility experiments of this material was conducted and it was concluded that NaA can be used at a wide scale of pH(l-10). The effect of different parameters suef as pH, contact and elution time, the amount of sorbed material and concentration of metal ions, for sorbed by removal ofIV metal ions by NaA were investigated. The mechanism of sorption process was examined using adsorption isoterms. K