Değişik molekül ağırlıklı modifiye edilmiş polistiren kaplamalar ve özellikleri
Different moleculer-weight modified polystyrene coatings and their properties
  1. Tez No: 153791
  2. Yazar: AYŞE BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REFİKA KURBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DEGÎŞİK MOLEKÜL AĞIRLIKLI MODİFÎYE EDİLMİŞ POLİSTİREN KAPLAMALAR VE ÖZELLİKLERİ AYŞE BAYRAK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya AnabilimDalı Danışman: Prof. Dr. Refika KURBANLI 2004, 54 sayfa Jüri :Prof.Dr. Refika KURBANLI Prof.Dr. İbrahim KARAT AŞ ProfDr. Erol PEHLİVAN Bu çalışmada, sentezlediğimiz düşük molekül ağırlıklı polistirenler kullanılarak onların maleik anbidritlerle katyonik katalizör ortamında kimyasal modifikasyonu araştırılmıştır. Kullanılan polistirenlerin molekül ağırlıklarına bağlı olarak polimerin yapışma bağlanan karboksil grubunun miktarmın değişmekte olduğu ve bu nedenle de daha düşük molekül ağırlıklı polistirenlerin yapışma daha fazla fonksiyonel grup bağlandığı belirlenmiştir. Elde edilen modifiye ürünlerinin yapılan, spektroskopik ve kimyasal analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmış, modifikasyon sonucu polistirenin aromatik halkasına bağlanan karboksil grubu miktarı volumetrik ve modifiye ürünlerin molekül ağırlığı viskozimetrik metotla tayin edilmiştir. Sentezlenen modifiye polistirenlerin metal yüzeyine kaplama özelliklerinin: Adhezyon özelliğinin ve ağresif şartlara karşı dayanıklılığının, polimerin aromatik halkasına bağlanan karboksil grubun miktarına bağlı olarak değişmekte olduğu belirlenmiş ve polistirenin modifikasyonu sonucu elde edilen modifiye polimerlerin daha yüksek adhezyon ve antikorozyon özelliklere sahip olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, Modifikasyon, Maleik Anhidrit, Adhezyon, Antikorozyon, Kaplama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS OF MASTER OF SCIENCE DIFFERENT MOLECULER-WEINGHT MODIFIED POLYSTYRENE COETTNGS and THEIR PROPERTIES AYŞE BAYRAK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Chemistry Supervisor: Prof.Dr.Refika KURBANLI 2004, 54 page Jury: Prof.Dr.Refika KURBANLI ProfDr. İbrahim KARATAŞ ProfDr. Erol PEHLİVAN In this study, by using low molecular weight of polystyrene, its one step chemical modification with maleic anhydrides in cationic catalyst is examined. It has seen that related to the molecular weight of polymers, the quantity of carboxyl groups bound to polymer is changed and so that more functional groups bind to low molecular weight polystyrenes. The modified products are explgined by using spectroscopic methods and the quantity of carboxyl groups bound to the polystyrenes aromatic chain is determined by viscosimetric method. It's determined that the modified polystyrenes coating properties, adhesion properties and en thnes to hard coatings are related to the quantity of carboxyl groups bound to the aromatic ring, in adition to tha's it is examined the modified polymers gained by modification of PS have high adhesion and anticorrosion properties. KEYWORDS : Polystyrene, modification, acylation, adhesion, anticorrosion, coatings. u