Erken (preterm) doğum tehdidi olan gebelerin stresle başa çıkma stratejilerinin belirlenmesi
In the pregnant women with premature birth threat of the strategies to cope with stress
  1. Tez No: 153806
  2. Yazar: SULTAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜMRAN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
BÖLÜM VI ÖZET VE ABSTRACT 6.1. ÖZET ERKEN DOĞUM TEHDİDİ OLAN GEBELERDE STRESLE BAŞA ÇIKMA STRATEJİLERİ Araştırma erken doğum tehdidi olan gebelerin sosyo-demoğrafik özelliklerini, stresle başa çıkma stratejileri ve etki eden faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Dr.Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesinde gebe servisine yatırılan gebelerle 1 Kasım 2005-1 Aralık 2005 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; 1 Kasım 2005-lAralık 2005 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi, gebe servisine yatırılan tüm gebeler (500) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini; 1 Kasım 2005 tarihinden itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi, gebe polikliniğine başvuran, 20-37.gebelik haftasında olan, doktor tarafından muayenesi yapılıp, erken doğum tehdidi tanısı konmuş olup, gebe servisinde yatan, araştırmaya katılmaya istekli gebeler oluşturmuştur. Araştırma örnekleminin seçiminde olasılıksız örneklem seçim tekniği kullanılmış ve örnekleme alınacak birey sayısını hesaplamak için de olayın görülüş sıklığı yöntemi kullanılmıştır.Günümüzde bebeklerin yaklaşık % 9'u 37. gebelik haftasından önce doğmaktadır.Görülüş sıklığı yöntemine bağlı olarak, sınırlıklarına ve gönüllü katılım ilkesine uyan 125 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan ve tanıtıcı sorulan içeren anket formu İle Aysan (1994) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmış, bir kendini değerlendirme ölçeği olan Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz tüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Elde edilen verileri değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılım, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), İki Ortalamalar Arasındaki Farkın Önemlilik Testi (independent Sample t Testi) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan erken doğum tehdidi olan gebelerin stresle başa çıkma stratejileri 122Alt ölçek puan ortalamaları PÇ (Problem Çözme) ortalamaları x = 25.88 ± 4.88, SDA (Sosyal Destek Arama) ortalaması x = 24.96 ± 5. 1 0, K (Kaçınma) ortalaması x = 24.33 ±3.93 olarak saptanmıştır. Gebelerin PÇ durumu yüksek bulunurken, SDA ve K durumu orta düzeyde saptanmıştır. Erken doğum tehdidi olan gebelerde stresle başa çıkma stratejilerinin PÇ puan ortalamalarının eğitim durumu, meslek durumu, eşlerinin meslek durumu, gelir durumu, en uzun yaşanılan yer durumu, evlilik sayısı, aile tipi, kontrollere gitme durumu, gebelik ve doğumla ilgili bilgi alma durumu; SDA puan ortalamalarının aile tipi, daha önce kadın hastalıklarıyla ilgili ameliyat geçirme durumu, ailesinde erken doğum tehdidi varlığı; K. puan ortalamalarının doğumdan sonra bebek bakımını paylaşacak kişilerin kimler olduğundan etkilendiği saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre erken doğum tehdidi olan gebelere hastaneye yattıkları dönemlerde stresle başa çıkma stratejileri belirlemek için testler uygulamalı sonuçlara yönelik gebe-aile-psikolog işbirliği ile yeni stratejiler geliştirilmelidir. Ayrıca erken doğum tehdidi olan gebelerin yaşadığı stres ve bu stresle başa çıkmada başta eş olmak üzere çocuk, arkadaş ve akrabalara düşen görevlere yönelik profesyonel kişiler ( doktor, hemşire, psikolog) tarafından hazırlanmış eğitici broşürler, kitapçıklar hasta ve aileye dağıtılmalıdır. 123
Özet (Çeviri)
6.2. ABSTRACT IN THE PREGNANT WOMEN WITH PREMATÜRE BIRTH THREAT OF THE STRATEGIES TO COPE WITH STRESS This study was designed as definite to determine socio-demographic characteristics of, strategies to cope with stress of the pregnant women with the premature birth threat birth, and effective factors to these. This study was conducted between 1st November 2005 and 1st December 2005, with pregnants admitted to Dr. Faruk Sükan Child and Maternity Hospital of the Ministry of Health of Turkish Republic. Applying to the study consisted of all pregnants (500) admitted to Dr. Faruk Sükan Child and Maternity Hospital between 1st November and 1st December 2005, pregnant volunteer women with pregnancy between weeks 20 and 37, examined by a specialist and diagnosed with the threat of premature birth formed the sample of the study. To define the sampling method, improbable sampling choice technique was used, and the method of witnessed incidence of the cases was used to calculate the number of the individuals to be included. At present, about 9 percent of the babies are born before 37th week of the pregnancy. Depending on the method of witnessed incidence, 125 volunteer women appropriate for the study design were included into the criteria. To accumulate the data related to the study, a questionnaire prepared by the researcher and consisting of descriptive questions, and The Scale of the Strategies to Cope with Stress, a self-evaluation scale and proved its validity and safety and adopted into Turkish by Aysan (1994) were used. Data were accumulated face to face. To evaluate accumulated data, digits and percentile distribution, One-Sided Variance Analysis (ANOVA), and Independent Sample t Test were used. Subscale average points of the strategies to cope with the stress by the pregnant women diagnosed with premature birth threat were as follows: average problem solving (PS)x=25.88+- 4.88, average seeking social support (SSS) x=24.96+-5.10, average avoidance (A) x=24.33+-3.93. While PS scare was found to be high, SSS and scores were found to be at medium level. In the pregnant women with premature birth threat, the education level of problem solving (PS) averages of the strategies to cope with stress were determined to be affected by Professional status, their husbands' occupational status, economic status, longest-settled location, number of the marriages, type of the families, attendance to the medical check-ups, getting information about pregnancy and birth, type of the families according to SSS scare 124averages, previous experienced operations related to maternal diseases, presence of the premature birth threat in the family and who would share baby care after the birth. According to the study results, tests should be applied to the pregnant women with premature birth threat to provide the methods to cope with stress during the periods admitted to clinics, and new strategies to these results should be developed in cooperation with the pregnant woman-family-physiologist. In addition, educational brochures and booklets prepared by professionals (doctor, nurses, physiologist as far the tasks by the partner, the children, the friends and the relatives should be distributed to cope with the stress experienced by the pregnant women with premature birth threat. 125