İdeal topolojik uzaylarda O-I-somewhat açık fonksiyonlar üzerine bir çalışma
A study on O-I-somewhat open functions in ideal topological space
  1. Tez No: 153891
  2. Yazar: ESER GÜRSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞAZİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İDEAL TOPOLOJİK UZAYLARDA 0-J-SOMEWHAT AÇIK FONKSİYONLAR ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Eser GÜRSEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL 2004, Sayfa : 55 Jüri: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL Yrd. Doç. Dr. Galip OTURANÇ Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖSE Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, genel topolojik uzayda verilen 9-sürekli fonksiyon [8], (0-açık fonksiyon [11]), somewhat sürekli fonksiyon [9] (somewhat açık fonksiyon [9]), weak somewhat sürekli fonksiyon [3], (weak somewhat açık fonksiyon [11]), almost somewhat sürekli fonksiyon [3] (almost somewhat açık fonksiyon [11]) ve 9-somewhat sürekli fonksiyon [10] (0- somewhat açık fonksiyon [11]) kavramlarını verip [11] de verilen bu kavramların özelliklerini ayrıntılı olarak inceledik. Daha sonra D-uzay [17] ve 0-irreducible uzayIll [13] kavramlarını verip, [11] de verilen bu uzay kavramlarının karşılaştırmalarını yapıp özelliklerini yorumladık. İkinci bölümde, tezin içeriği için gerekli olan temel kavramları verdik. Ayrıca lokal fonksiyon kavram [16] ve bu fonksiyonun [14] de sağladığı özellikler tarafımızdan ispatlı olarak ayrıntılı bir şekilde verilmiştir. Üçüncü bölümde, birinci bölümde verdiğimiz fonksiyon kavramlarını (X,T,İ) ideal topolojik uzayına uyguladık. (X,T,İ) ideal topolojik uzayında bu fonksiyonların bazı özeliklerini elde ettik. Bu fonksiyonların genel olarak bulunduğu yeri inceleyip gerekli ters örneklerini bularak bir diagram oluşturduk. Ayrıca (X,T,İ) ideal topolojik uzayında D-/ uzay ve 0-7 irreducible uzay kavramlarını verdik. Bu uzay kavramlarının karşılaştırmalarını yapıp özelliklerini inceledik. Anahtar Kelimeler : 6-somewhat açık fonksiyon, D-uzay, 9-irreducible uzay, 0-/-somewhat açık fonksiyon, D-7 uzay, 9-7 irreducible uzay, r -/-kapalı küme, quasi regüler-7 uzay.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON 9-i-SOMEWHAT OPEN FUNCTIONS IN IDEAL TOPOLOGICAL SPACE Eser GÜRSEL Selçuk University Graduate School of Natural and Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL 2004, Page : 55 Jüri: Prof. Dr. Şaziye YÜKSEL Yrd. Doç. Dr. Galip OTURANÇ Yrd. Doç. Dr. Hasan KÖSE This study consists of three sections. In the first section, we have presented in detail the 6-continuous function [8] (0-open fuction [11]) somewhat continuous function [9] (somewhat open fuction [9]) weak somewhat continuous function [3] (weak somewhat open function [11]), almost somewhat continuous function [3] (almost somewhat open function [11]) and 9-somewhat continous function [10] (0- somewhat open function [11]) concepts given in general topological space and studied in detail their characteristics given in [11]. Then, we have presented D-space[17] and 8-irreducible space [13] concepts and commented on comparisons and characteristics of these space concepts given in [1 1]. In the second section, we have presented the basic concepts that are neceassary for the content of the thesis. Besides, local function concept [16] and the characteristics of this function provided in [14] and given unproved have been presented in detail in a proved state by us. In the third section, we have applied the function concepts given in the first section in (X,T,7) ideal topological space and we have obtained some characteristics of these functions in (X,T,i) ideal topological space. We have studied the place where these functions generally appear and finding the necessary counter-examples, we have formed a diagram. Becides, we have presented D-I space and 9-7 irreducible space concepts in (X,T,7) ideal topological space. We have compared these space concepts and studied their characterictics. Key Words : 9-somewhat open function, D-space, 6-irreducible space, 9-7- somewhat open function, D-7 space, 9-7 irreducible space, r -7- closed set, quasi regüler-7 space.