Beyşehir Gölü ve havzasının doğusu ile güneyinin hidrojeoloji incelemesi
Hydrochemical properties of sout and soudweast basin of Beyşehir lake
- Tez No: 153903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYŞEHİR GÖLÜ ve HAVZASININ DOĞUSU İLE GÜNEYİNİN HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ SalihaTAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Anabilim DaU Danışman: Yrd. Doç. Dr. A. Ferhat Bayram 2004, 84 sayfa Jüri: Prof. Dr. Sedat TEMUR Yrd. Doç. Dr. A. Ferhat BAYRAM Yrd. Doç. Dr. Gulet GÖÇMEZ Beyşehir Gölü'nü ve havzasını kaplayan kayaçlar ve bunların yüzey ve yeraltasularıyla olan hidrojeokimyasal ilişkileri bu çalışmada kısaca sunulacaktır. Havzanın temelim rezervuar kaya niteliğiyle Alt- Orta Kambriyen yaşlı ve dolomit, kristalize kireçtaşı ve yumrum kireçtaşlanndan oluşan Çaltepe formasyonu oluşturmaktadır. Bu birimin üzerine uyumlu olarak gelen şist, fillit ve şeyller ile bunların arasında yer yer mercekler sunan kireçtaşlan ve kuvarsitlerden oluşmuş Seydişehir formasyonu Üst Kambriyen- Alt Ordovisiyen yaşlıdır. Seydişehir formasyonu üzerine uyumsuzlukla gelen şist, fillit ve kuvarsitlerden oluşmuş Yeldegirmenitepe formasyonu Ordovisiyen- Siluriyen yaşlıdır. Yeldegirmenitepe formasyonunun üzerine uyumsuzlukla gelen ve inceleme alanının en önemli rezervuar kayasını oluşturan Anamasdağı formasyonu göl çevresinde yaygın olarak görülmektedir. Konglomera, marn, kumtaşı, demirli boksit, dolomit ve kireçtaşı türü kayaçlardan oluşan bu formasyon Triyas- Üst Kretase yaşlıdır. Bu birimlerin üzerine tektonik dokanakla yerleşen Hoyran oflyolit karmaşığı serpantaıit, piroksenit, harzburjit, dunit» diyabaz ve kroniklerden oluşmaktadır. Bu birim Beyşehir Gölü'nün kuzeyinden başlayarakyaklaşık KKB- GGD doğrultusunda göl tabanında devam ederek gölün güneyinde Yeşildag Kasabası civarında geniş mostralar vermektedir. Ayrıca bu birimler üzerine uyumsuzlukla yerleşen Eosen yaşlı Büyükköprü fonnasyonu, kırmızı renkli marnlarla başlamakta ve çamurtaşı- kiltaşı- türbidîtik kumtaşı ardışımından oluşmaktadır. Tüm bu birimleri kısmen tutturulmuş çakıl, kum ve kilden oluşan Neojen yaşlı Hüyük formasyonu ve Güncel alüvyonlar gitmektedir. Havzada yaygın olarak bulunan ve çoğunlukla rezervuar kayayı oluşturan kireçtaşlanndaki karstlaşma ve karstlaşmamn boyutlan bu kayaçlarm kimyasal analizleriyle yorumlanmıştır. Numunelerdeki MgO fazlalığının dolomitleşmeye bağlı olduğu ve bazı numunelerde karbonath kayaçlara göre yüksek birincil geçirimliliğin olduğu söylenebilir. Alüvyal sedimentlerde gerçekleştirilen elek analizleriyle ise alüvyon sahasının geçirimliliği araştırılmıştır. Geçirimlilik değerleri genel olarak birbirine yalan bulunan numunelerdeki sedimanlann boylanması iyi ve taneler farklı çaptadır. Ayrıca göl su seviyesindeki değişimler istatistiksel olarak yorumlanmıştır. Suların kimyasal analiz sonuçlan çeşitli diyagramlarla değerlendirilerek suların içîlebilirlik ve kullanılabilirlik imkanları araştırılmıştır. Bakteriyolojik analiz sonuçlarına göre kirli bulunan göl sulan içme ve kullanma suyu olarak kullanılamazlar. ANAHTAR KELİMELER: Beyşehir, hidrojeoloji, istatistik, kimyasal analiz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis HYDROCHEMICAL PROPERTIES OF SOUTH AND SOUDWEAST BASIN OF BEYŞEHİR LAKE SalihaTAN Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geology Supervisor: Assoc. Prof. Dr. A. Ferhat Bayram 2004, 84 Page Jury: Prof. Dr. Sedat TEMUR Assoc. Prof. Dr. A. Ferhat Bayram Assoc. Prof. Dr. Güler GÖÇMEZ The most important creek discharging to the Beyşehir Lake (Sartsu, Üsrünler, Ebülvefa, Eflatun) and their drainage area from the southeast basin of the lake. The rocks in these basins and their hydrochemical relation with will be given briefly in this study. The Lower- Middle Cambrian Caltepe formation complies of dolomite, crystallized limestone and nodular limestone, occurs at the basement and, has reservoir rock characteristics. The Ordovician- Silurien Yeldeğirrnenitepe formation overlies unconformable and schist, phillite and quartzite lenses in places. The Upper Cambrian- Lower Ordovician Seydişehir formation overlies conformably the Çaltepe formation and compries of schist, phillite and shale bearing limestone and guattzite lenses in places. The Anamasdağı formation which is the most important reservoir rock in the study area has widespread outcrops around the lake and rest unconformable on the Seydişehir formation. It is composed of conglomerate, marl, sandstone, ferric bauxite, dolomite, limestone and is Triassis- Upper Cretaceous in age. The Hoyran complex comprising of serpantinite, pyroxenite, harzburgite, dunite, diabase and chromites emplaced tectonicaQy over the abovementioned units. This unit has outcrops starting from northern part of Beyşehir Lake extending approximately in the NNW- SSE direction up to the Yeşildağ town located at the south of lake. Besides, the Eöcene Büyükköprü formation comes unconformable on theseunits and, begins at the bottom, with the red marl and continues with mudstone- claystone- turbiditic sandstone. The Neogen Hüyük formation is made up of partially consolidated pebble, sand and clay and, covers all the abovementioned units. Karstification and their size in the limestone which are widespread in the basin and which are mostly forming the reservoir rock were interpreted by means of their chemical analysis results. The permeability of alluvial sediments was determined with sieve analysis. The variations in the water level of the lake were interpreted staticticaüy. The chemical analysis results of surface and spring water were evaluated in different diagrams and the possibly of these water as being drinkable and usable searched. KEY WORDS: Beyşehir, hydrogeology, analyse of hydrochemical, statistics.