Pacemaker tasarımı ve imalatı
Desing and manufacture of a Pacemaker
- Tez No: 153947
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PACEMAKER TASARIMI VE İMALATI Cemile ARSLAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bilgisayar Sistemleri Eğitimi Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hakan Işık 2004 Jüri : Prof. Dr. Novruz Allahverdi Doç. Dr. Faruk Ünsaçar Yrd. Doç. Dr. Hakan Işık Kardiak aritmiler kalp uyarısının ya meydana gelişindeki ya da iletilmesindeki bozukluk sonucu meydana gelirler. Bazı aritmiler ise hem uyarının meydana gelişindeki hem de uyarının iletilmesindeki bozukluğun birlikte olması sonucu oluşurlar. Bu tip kalp rahatsızlıkları için günümüzde tedavi amaçlı pacemakerlar kullamlmaktadrr. Ancak kullanılan bu pacemakerlar yurt dışında üretilmektedir. Bu sebeple bu çalışmada kalp aritmilerini algılayıp düzenleyecek bir pacemaker tasarımı, ülkemiz laboratuar şartlarında gerçekleştirilmesi ve tasarımın bilgisayarda simülasyonu amaçlanmıştır. Anahtar kelimeler : pacemaker, kalp pili, aritmi, kalp yetmezliği
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis DESIGN AND MANUFACTURE OF A PACEMAKER CemüeARSLAN Selçuk University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department Of Computer Systems Education Supervisor : Assist. Prof. Dr. Hakan Işık 2004 Jury : Prof. Dr. Novruz Allahverdi Assoc. Prof. Dr. Faruk Ünsaçar Assist. Prof. Dr. Hakan Işık Cardiac arrhythmias are caused by either defects in occurence of heart stimulus or defects in transmission of heart stimulus. Some arrhythmias are caused bt both defects in occurence of stimulus and its transmission. Today, for these type heart discomfort, pacemakers are used for treatment. But these pacemaker are produced out of country. For this reason in this study a pacemaker is desing to sense and regulate the heart arrhythmias. Desing is realized at laboratory conditions of our country and desing is tested and simulated in computer environment. Key words : pacemaker, arrhytm, heart disease u