Doğanhisar'da yetiştirilen Kilis keçilerinin bazı verim özellikleri
Some production characteristics of Kilis goats raised in Doğanhisar
- Tez No: 797127
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Doğanhisar ilçesinde ilk defa yetiştirilenKilis keçilerinin bazı verim özellikleribelirlenmiştir. Çeşitli beslenme şartları göz önünde bulundurularak üç işletme belirlenmiş olup, çalışmada 50 adet anaç Kilis keçisinin canlı ağırlık ve bazı vücut ölçüleri, laktasyon süt verimi, laktasyon süresi, günlük ortalama süt verimi ve günlük maksimum süt verimine ilişkin veriler toplanmıştır. Ayrıca üç işletmede toplam 100 baş Kilis keçisinin döl verimi, gebelik oranı, yaşama gücü, ikizlik oranı ve doğuran keçi başına oğlak sayısı verileri toplanmıştır. Doğum,1., 2., 3. ve 4. ay canlı ağırlıkları 25 dişi ve 25 erkek oğlağın periyodik tartımları ile belirlenmiştir. Araştırma sonucunda üç işletmede gebelik oranları ortalaması% 88, yaşama gücü % 94, ikizlik oranı % 7.36, doğuran keçi başına oğlak sayısı (DKBOS) ise % 111 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, some yield characteristics of Kilis goats reared for the first time in Doğanhisar district of Konya province were determined. This study was conducted at three different farms determined for having various nutritional conditions to collect the data on live weight and some body measurements, lactation milk yield, lactation period, daily average milk yield and daily maximum milk yield of 50 Kilis goats. In addition, data on fertility, pregnancy rate, viability, twinning rate and the number of kids per breeding goat were collected from a total of 100 Kilis goats in three farms. Body weights at birth, 1st, 2nd, 3rd and 4th months were determined by periodically weighing of 25 female and 25 male kids. As a result of the research, the average pregnancy rate was 88%, the survival rate was 94%, the twin rate was 7.36%, and the number of kids per goat giving birth was 111%.