Japon bıldırcınlarında (Coturnix Japonica) hemoglobin polimorfizmi
Hemoglbin polymorphism in Japanese quails (Coturnix Japonica)
  1. Tez No: 153982
  2. Yazar: VAHDETTİN SARIYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (Coturnix japonica) HEMOGLOBİN POLİMORFİZMİ Vahdettin SARIYEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Mehmet Ali YILDIZ 2004, 23 Sayfa Jüri : Doç. Dr. Mehmet Ali YILDIZ Prof. Dr. Saim BOZTEPE Yrd. Doç. Dr. Birol DAĞ Bu çalışmada, iki farklı Japon bıldırcını {Coturnix japonica) populasyonunda hemoglobin ılb-I) lokusu bakımından gen ve genotip frekansları tahmin edilerek populasyonlarm Hardy- Veinberg genetik dengesinde olup olmadıkları kontrol edilmiştir. Polimorfik yapı gösteren hemoglobin lokusu bakımından kodominant etkili Hb-IAve Hb-IB ilelleri tespit edilmiştir. Hb-IAallelinin gen frekansı ebeveyn ve döl generasyonlann da sırasıyla 0.67 0.02 ve 0.54 ± 0.02 olarak hesaplanmıştır. Ebeveyn generasyonunun Hb-I lokusu bakımından Hardy - Weinberg genetik dengesinde Jduğu, döl generasyonun ise genetik dengede olmadığı tespit edilmiştir..nahtar Kelimeler: Japon bıldırcını, hemoglobin, polimorfizm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis HEMOGLOBIN POLYMORPHISM IN JAPANESE QUAILS {Cotarnix japonica) Vahdettin SARIYEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Ali YILDIZ 2004, 23 Page Jury : Assoc. Prof. Dr. Mehmet Ali YILDIZ Prof. Dr. Saim BOZTEPE Assict. Prof. Dr. Birol DA? In this study, gene and genotype frequencies were estimated in terms of hemoglobin Ib-I) locus in the two different Japanese quail populations (Cotumix japonica) and it is ontrolled whether population is in Hardy- Weinberg genetic equiliubrium or not. The codominan ffect of Hb-IA and Hb-IB alleles were determined in terms of polymorphic structured emoglobin locus. Gene frequencies of Hb-IA allele were calculated as 0.67 + 0.02 and 0.54 ±.02 in parent stock and progeny stock, respectively. It was concluded that the parent flock is in iardy- Weinberg genetic equiliubrium in terms of Hb-I locus on contrary the progeny flock is ot in genetic equiliubrium. -ey Words: Japanese quail, hemoglobin, polymorphism. m