Japon bıldırcınlarında (coturnix japonica) beyaz tüy renginin kalıtımı
Inheritance of white plumage colour in japanese quail (coturnix japonica)
- Tez No: 47752
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi JAPON BILDIRCINLARINDA (Coturnix.iaponica) BEYAZ TÜY RENGİNİN KALITIMI Gamze UMULU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr.Dr. Sevinç ASAL 1996, Sayfa: 24 Juri : Prof.Dr. Dr. Sevine ASAL Doc.Dr.Saim BOZTEPE Yard. Doc. Dr.Cengiz ELMACI Bu araştırmada, Japon bıldırcınlarında beyaz tüy renginin kalıtımı incelenmiştir. Beyaz ve kırçıl hatlar arasındaki resiprokal çiftleştirmelerden elde edilen Fi ve F2 döllerinde kırçıl, beyaz, kahverengi ve siyah fenotipler elde edilmiştir. Elde edilen döl sayısının azlığı nedeniyle, F2 generasyonu değerlendirmelerde dikkate alınmamıştır. Az sayıdaki kahverengi bireyler ihmal edildiğinde, her fenotipte gözlenen cinsiyet oranları aynı olmuş; resiprokal melezlemelerde de tüy rengi bakımından açılma oranları arasında farklılık bulunmamıştır. Bu bilgiler ışığında beyaz tüy renginin eşeye bağlı bir özellik olmadığı, kalıtım modeline ilişkin daha ayrıntılı sonuçların, ancak yeterli döl sayılarının elde edildiği denemelerle ortaya konabileceği kanısına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Japon bıldırcını (Coturnix.iap_onlca), Tüy Rengi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INHERITANCE OF WHITE PLUMAGE COLOUR IN JAPANESE QUAIL (Coturnix japonica) Gamze UMULU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof.Dr,Dr. Sevinç ASAL 1996, Page: 24 Jury : Prof. Dr. Dr. Sevinç ASAL Assoc. Prof.Dr. Saim BOZTEPE Assist.Prof.Dr.Cengiz ELMACI In this study, inheritance pattern of white plumage colour in Japanese quail was investigated. Wild, white, brown and black phenotypes in Fi and F2 were obtained by reciprocal mating between white and wild strains. F2 generation was ignored in the evaluation of the results due to unsatisfactory number of progeny. The same sex ratio in each phenotype was observed when the small number of brown- coloured progenies was omitted. Moreover, it was found that there was no difference in the segregation rate of plumage colour between reciprocal crossings. According to the results, it was pointed out that plumage colour was not a sex-linked feature. But, in order to have more detailed information on the inheritance pattern, it is necessary to have an adequate number of progeny. KEY WORDS : Japanese quail (Coturnix Japonica), Plumage colour.