Japon bıldırcınlarında (coturnix japonica) kuluçkalık yumurta ağırlığının kuluçka sonuçları ile gelişme ve yumurta verim özelliklerine etkileri
The Effect of weight of hatching egg upon the natchability, growth and egg production traits of the japanese quails (coturnix coturnix japonica)
- Tez No: 34021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA SARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu deneme, bıldırcınlarda yumurta ağırlığının kuluçka sonuçları, civciv ağırlığı ile gelişim performansı ve yumurta verim özelliklerine olan etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Dört farklı ağırlıktaki (1. grup: >11.6 g., 2. grup: 10.6-11.5 g., 3. grup: 9.6-10.5 g. ve 4. grup: < 9.5 g.) kuluçkalık yumurtalar ve bunlardan elde edilen civcivler araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Bu dört ağırlık grubundaki yumurtalarda döllülük oranı ve çıkış gücü, bunlardan elde edilen civcivlerde ise günlük, 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 haftalık canlı ağırlıklar, yemden yararlanma, 6. hafta sonundaki kesim randımanı, yaşama gücü, %50 verim yaşı ve ağırlığı ile 150 günlük süre içerisindeki yumurta verim ve kalite özellikleri üzerinde durulmuştur. Gruplar arasında en iyi çıkış gücü 2. grupta tespit edilirken, en iyi döllülük oranı ve kuluçka randımanı 1. grupta tespit edilmiştir. Yumurtalarda döllülük oranı sırasıyla %60.58, %58.10, %55.92 ve %37.68; çıkış gücü %68.93, %69.38, %60.78 ve %55.76; olarak tespit edilmiştir. Yumurta ağırlıklarına bağlı olarak, civcivlerde çıkış ağırlığı da farklılık göstermiş, yalnız 6. hafta sonunda 2, 3 ve 4. grup arasında farklılık bulunmamıştır. Bıldırcınların 6. hafta sonu canlı ağırlıkları gruplara göre sırasıyla 155.0212.39, 144.38il.69, 146.57±1.85 ve 146.8014.15 (P0.05). 6. hafta sonu kesim randımanları 1. grupta : %75.3611.09, 2. grupta: %77.51i 1.09, 3. grupta: %77.82±1.09 ve 4. grupta %75. 6511.09 olarak tespit edilmiş ve bu özellik bakımından gruplar arasındakifarklılıklar önemsiz bulunmuştur. %50 verim yaşları bakımın dan, ilk üç grupta 7 haftalık yaşta %50 verim yaşına ulaşırken, 4. grup ise 8 haftalık yaşta %50 verim yaşma ulaşabilmiştir. Yine bu yaştaki canlı ağırlık bakımından ilk 3 grup arasında istatistik! bir fark yokken (181.0313.60, 178.60±2.49, 174.23±2. 77), 4. grup (161.
Özet (Çeviri)
-45- 7. SUMMARY This research was carried out the effect of egg weight of the quails upon the hathability, chick weight, growth performance, and traits of egg production. The materials of the reseach were the hatching eggs having four different groups of weight (1st group >11.6 g; the 2nd group 10.6-11.5 g; the 3rd group 9.6-10.5 g; and the 4th group 0.05) among the other groups (82.84±1.77%, 83.53± 1.93%, and 71. 42±4. 33%). The slaughter percentages of the 6th week were 75.36±1.09% for the first group, 77.51±1.09% for the second group, 77.82±1.09% for the third group, and finally 75.65±1.09% for the forth group. Differences among the groups in terms of slaughter percentage-46- was not significant. The forth group has reached the 50% production age at the 8th weeks of age while the first three groups have reached the 50% produt age at their 7th weeks of age. Moreover, while the body weight among the first three groups at the same age was not statistically different (181.03±3.60, 178.6012.49, and 174.23±2.