Edirne ve Kırklareli yöresi campanula L. (Campanulaceae) türleri ve yayılışları üzerine araştırmalar
Investigations onto the campanula L. (Campanulaceae) species and spreadings in Edirne and Kırklareli neighborhood
- Tez No: 154226
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESİBE BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu çalışmada Edime ve Kırklareli il sınırlan içinde kalan bölgede doğal olarak yetişen Campanula L. türlerinin yayılış alanları tespit edilmiştir. Genel kapsamlı yapılan çalışmalar sonucunda literatürlere kayıtlı Trakya'da Webb. (1966) 8, Davis. (1984) 10, Özhatay. ve. ark. (1996) 10, Özhatay. ve. ark. (2000) 1 takson kayıtlı olup Trakya Bölgesinin 4 ilinde toplam 1 1 takson bulunmaktadır. Araştırma bölgesi olan Edirne ve Kırklareli illerinde ise yukarıdaki literatürler araştırıldığında 9 takson bulunmaktadır. Bu çalışmada 2001-2003 tarihleri arasında Edirne ve Kırklareli illerinde 7 tür, 2 alttür ve 2 varyete olmak üzere 11 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Ccervicaria L. ve Cpatula L.subsp. patula Trakya'dan ve Türkiye'den, ilk defa toplanmıştır. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren Campanula L. türleri ilgili literatürlerden, arazi gezilerinden ve herbaryum örneklerinden faydalanılarak tanımlanmıştır. Türlerin genel morfolojik karakterleri belirlenmiş olup, daha iyi tamnabilmeleri için dış morfolojik özelliklerini yansıtan şekillere ve doğal ortamda çekilen fotoğraflara yer verilmiştir. Türlerin yayılış alanları harita üzerinde verilmiştir. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren Campanula L. türleri: \ -Campanula rotundifolia L. 2-Campanula trachelium L.subsp. atftoa 3-Campanula cervicaria L. A-Campanula lingulata Waldst.&Kit. ^-Campanula macrosatachya Waldst.&Kit. 6-Campanula persicifolia L. 1 -Campanula rapunculus L.varrapunculus ^-Campanula rapunculus L.vaı.lambertiana ^-Campanula sparsa Friv. 10-Campanula phrygia Jaub. & Spach. 1 \ -Campanula L.subsp. patula
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, spreading areas of Campanula L. Kinds which were grown naturally in this region inside of Edirne and Kırklareli borders were determined. At the end of the extensive general studies, there are registereted in the indexes 1 taxon in Thrace and in addition there are registereted in the indexes 1 taxon in Thrace and in addition that there are 1 1 Taxa in four regions of Thrace are registereted. In Thrace Webb (1966) 8, Davis (1984) 10, Özhatay ve ark. (1996) 10, Özhatay ve ark. (2000) 1, when above mentioned indexes are investigated in the research areas of Edirne and Kırklareli, 9 taxa are existed. Between the dates 2002-2003 in this study, 7 species, 2 subspecies and 2 varieties, total 1 1 taxa are determined in Edirne and Kırklareli. From these C. cervicaria L. and C patula L. subsp. patula are collected for first time from Thrace and Turkey. From the relevent indexes Campanula L. species which is spread out in research areas is defined with the help of land excursions and herbarium examples. The general morphologic characteristics of species are determined and to be better acknowledged, photos are given that are taken in naturel ambience and external morphologic characters are reflected. The spreading areas of species are given on the map. The spreading Campanula L. species in research areas: \ -Campanula rotundlfolla L. 2-Campanula trachelium L.subsp.athoa 3-Campanula cervicaria L. ^-Campanula lingulata Waldst&Kit. 5-Campanula macrosatachya Waldst.&Kit. ^-Campanula persicifolia L. 1 -Campanula rapunculus L.vwc. rapunculus ^-Campanula rapunculus L.varJambertiana ^-Campanula sparsa Friv. 10-Campanula phrygia Jaub. & Spach. 1 l-Campanula L.subsppatula II