Taşıt motorlarının özel beklentiler doğrultusunda modifikasyonu
The modification of the vehicle engines for specific expactations
- Tez No: 154307
- Danışmanlar: PROF. İRFAN YAVAŞLIOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bir motorun bazı elemanlarını ve temel sistemlerin tasarımlarını değiştirerek farklı beklentilere cevap verecek hale getirilmesi için yapılan uygulamalar modifikasyon başlığı altında toplanabilir. Modifikasyon yönünden güç artışı temel beklenti olarak seçilmiştir. Bir motorun performansı yakıt ekonomisi ve elde edilen güç ile belirlenir. Ancak yarış ortamında motor gücü ön planda olup yakıt ekonomisinin pek de önemi kalmamaktadır. Bu amaca dayalı motorlarda esas kriter motor birim hacmi başına elde edilen güç fazlalığıdır. Motor hacmi ve ağırlığı sabit kalmak koşulu ile gücü arttırmanın yolu, silindirde daha fazla enerjinin açığa çıkarılması diğer bir değişle daha fazla yakıtın yakılabilmesidir. Bu çalışmada öncelikle motor gücünü etkileyen dizayn kriterleri ve gücü belirleyen temel parametreler ayrı ayn irdelenip, değerlendirilmiştir. Gücün arttırılması konusu; motor devrinin, sıkıştırma oranının, dolgu basıncının ve volumetrik verimin yükseltilmesi olmak üzere dört ayrı başlık altında incelenmiş ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Motor hızının ve sıkıştırma oranının artırılmasının motoru nasıl etkileyeceği, sınırları ve alınması gereken önlemler açıklanmıştır. Dolgu basıncının arttırılması konusunun prensipleri anlatılmış, kullanılan kompresörlere ve aşın doldurma yöntemlerine örnekler verilmiştir. Bu yöntemler arasında en yaygın olarak kullanılan turboşarj yöntemi termodinamik esaslar altında incelenmiş ve vuruntunun engellenmesi konusunda alınması gereken önlemler açıklanmıştır. Bu dört başlık arasında en çok öne çıkan volumetrik verimin arttırılmasıdır. Motor üzerinde yapılan araştırmaların en yaygın konularından birisi de dolgu değişiminin incelenmesidir. Dolgu değişiminin iyileştirilmesi konusunda günümüzde uygulanan yöntemler tanıtılmıştır. Volumetrik verimin hesaplanması için geometrik ve termodinamik yöntemler kullanılmıştır. Dolgu değişimini etkileyen tüm parametreler ortaya çıkarılmış ve hesaplama yöntemleri açıklanmıştır. Bu hesaplamaları yapabilmek için bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Program kullanılarak, iki ayn motorun volumetrik verimlerindeki değişim, farklı supap zamanlamalan ile incelenmiş ve alman sonuçlar değerlendirilmiştir. Anahtar kelimeler : Modifikasyon, güç artışı, dolgu değişimi, aşın doldurma, volumetrik verim.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The applications by changing some of the elements and the designs of the main systems of engine to meet the different needs are called as“modification”. The increase of power has been chosen as the basic expactation. The values of the performance of an engine may be determined by the fuel economy and the power that is achieved. But for the race engines the priority is given to the power and the fuel economy is insignificant. In these kind of engines, the principle is the power increase obtained per a unit volume of the engine. In the condition that the stroke volume and the weight of the machine is constant, the way of increasing the power of the engine is to carry out more energy in the cylinder, in other words to ignite more fuel. In this study, the design critics which effect to the engine power and the main parameters which determine the power are seperately exaimined and evaluated. This is examined and evaluated under four main headlines which are: increasing the engine speed, the compression value, the pressure of the filling and the volumetric efficiency. The effects of speed increase of the engine and the compression ratio to the engine, the precautions and the limits are explained. The principles for increasing the pressure of the filling are explained and examples are given for the compressor and for the methods of supercharging which are being used. The most well known method“turbocharge”is examined under the termodynamic bases and the precautions are explained to prevent the knocking. In these four headlines the most important is the“increasing the volumetric efficiency”. The most common subject of the researches on the engine is“examining the gas-exchange”. The methods that are being used to improve the gas-exchange are explained. Geometric and thermodynamic methods are used to calculate the volumetric efficency. All the parameters that effect the gas-exchange are exposed and the calculation methods are explained. For these calculations a computer program is developed. With this program, the variation of the volumetric efficiency of two engines using the different valve timings has been examined and the outputs have been evaluated. Keywords : Modification, power increase, gas-exchange, supercharge, volumetric efficiency. xi