Kazıklar üzerine oturan deniz deşarjı sistemlerinin incelenmesi
Investigation of sea outfall systems on piles
- Tez No: 154612
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Hidroloji ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Atıksuların deniz ve nehirler gibi alıcı ortamlara uygun koşullarda deşarj edilmemesi nedeniyle ülkemizde özellikle körfez ve haliç gibi doğal oluşumlarda büyük çevresel felaketler yaşanmaktadır. Son yıllarda çevre koruma olgusunun gelişmesiyle beraber alıcı oltamda yeterli seyrelme oranı sağlayarak, atıksuların uygun bir şekilde bertaraf edilmesi amacıyla derin deniz deşarjı sistemlerinin yapımı önem kazanmıştır. Bu çalışmada, deniz deşarjı sistemlerinin yapım yöntemleri açısından bir değerlendirilmesi yapılarak, Kazıklar Üzerine Oturan Deniz Deşarjı Sistemleri'nin avantaj ve dezavantajları incelenmiştir. Bu yöntemde elde edilen en büyük avantaj geleneksel yöntemlerde kullanılan tarama ve dolgu gibi faaliyetleri en aza indirerek ekolojik dengenin korunmasına yardımcı olmasıdır. Ayrıca bu yöntem zemin özelliklerine bağlı oyulma ve gömülme gibi problemleri ortadan kaldırmaktadır. Kazıldı sistemlerin dalga koşullan altındaki duraylığının incelenmesi için İTÜ Hidrolik Laboratuan'nda bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deneyler sonucunda kazıklı sistemlerin dalga etkisi altında yeterli bir duraylık sağladığı görülmüştür. Deniz deşarjı sistemleri için yapım yöntemleri açısından kazıklar üzerine oturan boru hatlarının bir alternatif yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of not suitable discharges of wastewater into rivers and seas, environmental disasters are seen in natural formations like gulfs and estuaries. In last few years, by means of progress in public senses for environmental protection, to out of the way of the wastewater, the construction of sea outfall systems is being so important matter to provide enough dilution rates. In this study, the sea outfall systems are investigated as a point of construction method then, the advantages and disadvantages of the Sea Outfall Systems on Piles are obtained. The most important advantage of this method is to help the protection of the ecological balance by minimizing the trenching and backfilling activities which are used in conventional construction methods. Moreover, it solves scour problems in bed material and burial of the pipe problems which depends of the characteristics of the bed materials. To investigate the stability of the piled systems under wave effects, an experimental set-up had been assembled at ITU Hydraulics Laboratory. The results show that; the piled systems are stable enough under wave effects. As a point of construction method view, they can be an alternative for sea outfall systems. XI