Geçici deprem konutlarında barınma ve mekan bağlılığı
Temporary earthquake housing and place attachment
- Tez No: 154686
- Danışmanlar: PROF.DR. AHSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GEÇİCİ DEPREM KONUTLARINDA BARINMA VE MEKAN BAĞLILIĞI ÖZET İnsanın mekan ile olan ilişkisi tarihin başlangıcına kadar dayanmaktadır. İnsan ve mekan fiziksel bütün etki ve tepkileriyle bir bütündür ve bu bütün, yaşamını sürdürmesine bağlı olan tüm aktivitelerinin merkezinde bulunmaktadır. Psikoloji bilimine de bağlı olarak insanın mekan ile olan etkileşiminde 'bağlılık' kavramı önemli bir yer tutmakta ve değeri bütün hayatının rotasına yön verebilecek kadar büyük olabilmektedir. Çalışmanın amacı mekan bağlılığının insan yaşamındaki etkilerinin ve deprem sonrası kurulan geçici konutlarda ikamet etmenin mekan bağlılığı açısından yarattığı değişikliklerin araştırılmasıdır. Öncelikle 'mekan'ın anlamından başlayarak insanoğlunun varolduğundan beri mekanla olan ilişkisi tanımlanarak mekan-zaman- bağlılık üçlemesi incelenmiştir. İnsanın 'toprak' üzerindeki egemenliği ve yerleşme ve yayılma içgüdüsünün nereden geldiği sorgulanarak afet sonrası barınma konusu ele alınmıştır. 1999 Marmara depremi sonrasında kurulan geçici konutlarda 5 yıldan fazla bir süre yaşamaya devam eden insanların yaşadıkları evlere olan bağlılıkları ile içinde bulundukları çevreye olan katkı ve etkilerini araştırmak amacıyla bir alan çalışması yapılmıştır. Geçici konut bölgesinde yapılan bu alan çalışmasıyla elde edilen yazılı ve sözlü verilerle insan ve mekan bağlılığına ilişkin somut bir değerlendirme ortaya koyulmuştur. vı
Özet (Çeviri)
TEMPORARY EARTHQUAKE HOUSING AND PLACE ATTACHMENT SUMMARY The relationship of man and space with eachother starts from the beginning of history. Man and space are a total with their all effects and reactions and this total is placed in just the center of all activites of man that he has to endure his life because of. Regarding the psychology science, the term 'attachment' is important in the dialog of man with space and valuable as it can direct the route of his whole life. This study aims for investigating the impacts of place attachment in human's live and the changes caused by dwelling in prefabric houses in the point of place attachment. Starting with the meaning of 'place', a true definition to the relation of 'human and place' was done and place-time-atachment trio was dealt with. 'Dwelling after a disaster' was taken up as following the cross-examination of how the humanbeing's boundaries lays out on ground and where the instinct of dwelling and spreading comes from..etc. As a case study, some group of people living for more than 5 years in temporary dwellings that were established just after the 1999 eartquake in Marmara were asked a questioannaire to see their place attachements to their houses and regions and by meanings of observations done and photos taken, it was reached to an evaluation about the relation of 'man and place attachment' in the region and in the general.