Banach cebirlerinin tek-nokta spektrumlu elemanları ve wedderburn ayrışımı
Elements with single point spectrum of the Banach algebras and wedderburn decomposition
- Tez No: 154765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HEYBETKULU SEFEROĞLU MUSTAFAYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET BANACH CEBİRLERİNİN TEK-NOKTA SPEKTRUMLU ELEMANLARI VE WEDDERBURN AYRIŞIMI ŞİMŞEK, Necip. Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç.Dr. Heybetkulu Seferoğlu MUSTAFAYEV Nisan 2004, 53 sayfa Bu çalışmanın amacı Banach cebirlerinin tek-nokta spektrumlu elemanlarım incelemek ve elde edilen sonuçlan Banach cebirlerinin Wedderburn ayrışımı problemine uygulamakta-. Beş bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümünde çalışmaya giriş yapılmış ve çalışma konusunun literatürdeki yeri verilmiştir. İkinci bölümünde ise daha sonraki bölümlerde kullanılacak olan bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Gelfand teoreminin farklı bir ispat ve yorumu verilmiştir. Ayrıca maksimal ideal uzayı üzerinde belli şartlara sahip olan bir Banach cebirinin izomorfluğu incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Segal cebirleri, bu cebirlerin bölüm cebirlerinin ve Beurling cebirlerinin Wedderburn ayrışımları incelenerek bunlar hakkında elde edilen sonuçlar verilmiştir. Son bölümde ise; çalışmada elde edilen sonuçlar tartışılmış ve bu sonuçlar ile ilgili literatür karşılaştırması yapılmıştır. Anahtar kelimeler : Grup cebirleri, Wedderburn ayrışımı, Gelfand teoremi, Segal cebirleri, bölüm cebirleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELEMENTS WITH ONE-POINT SPECTRUM OF THE BANACH ALGEBRAS AND WEDDERBURN DECOMPOSITION ŞİMŞEK, Necip PhD, Mathematics Science Supervisor: Ass. Prof.Dr. Heybetkulu Seferoglu MUSTAFAYEV April 2004, 53 pages The purpose of this work is to investigate elements with single-point spectrum of Banach algebras and to apply these results to the problem of Wedderburn decomposition. This study consists of five chapters. In the first chapter, introduction and literature notices were given. In the second chapter, some fundamental definitions and theorems which will be used in the later chapters were given. In the third chapter, a different proof and comment of Gelfand theorem were given. Moreover, being isomorphism of Banach algebra with some certain conditions on its maximal ideal spaces was investigated. In the fourth chapter, Wedderburn decomposition of Segal algebras, its quotient algebras and Beurling algebras were investigated and some results obtained from these algebras were given. In the last chapter, the results obtained from the study were discussed and the comparison of the literature related to these results was given. Key words : Group algebras, Wedderburn decomposition, Gelfand theorem, Segal algebras, quotient algebras. ui