Değişik vejetasyon dönemlerinde biçilerek silolanan mısır silajlarının enerji değerlerinin naylon kese ve enzim metoduyla belirlenerek karşılaştırılması
Determination and comparision of energy values of corn silages, harvested and ensilaged at various vegetative stages, with nylon bag and enzymatic methods
- Tez No: 154770
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET DEĞİŞİK VEJETASYON DÖNEMLERİNDE BİÇİLEREK SİLOLANAN MISIR SİLAJLARININ ENERJİ DEĞERLERİNİN NAYLON KESE VE ENZİM METODUYLA BELİRLENEREK KARŞILAŞTIRILMASI TEMUR, Cüneyt Doktora Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı Doç. Dr. Murat DEMİREL Eylül 2004, 76 sayfa Bu çalışmada, çiçeklenme Öncesi (ÇÖ), çiçeklenme (ÇİÇ), süt olum (SO) ve hamur olum (HO) dönemlerinde biçilerek silolanan mısır silajlarının brüt enerji (BE) sindirilebilir enerji (SE), metabolize edilebilir enerji (ME) ve net enerji laktasyon (NEL) değerleri naylon kese ve enzim metoduyla belirlenmiş ve dönem etkileri ile metotlar arası ilişkiler incelenmiştir. Naylon kese metodu faktöryel deneme düzenine göre, enzim metodu denemesi tesadüf blokları deneme desenine uygun olarak yürütülmüştür. Metotlar arasında regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Naylon kese metodunda 2 yaşlı, 4 baş rumen kanülü takılı erkek toklu kullanılmıştır. Keseler içine konulan silaj örnekleri 48 saat süreyle rumende inkübasyona bırakılmıştır. Enzim metodunda (pepsin-sellülaz) ise silaj örnekleri, içerisinde sellülaz enzimi bulunan tampon çözeltide 48 saat, ardından %0.2'lik pepsin çözeltisinde 24 saat inkübe edilmiştir. Naylon kese denemesinde mısır silajlarının ÇÖ dönemde %60.02 olan kuru madde sindirimi (KMS) ile %65.63 olan organik madde sindirimi (OMS) ÇİÇ döneminde düşmüş fakat vejetasyonun ilerlemesi ile tekrar yükselmiştir (PO.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION AND COMPARISION OF ENERGY VALUES OF CORN SILAGES, HARVESTED AND ENSILAGED AT VARIOUS VEGETATIVE STAGES, WITH NYLON BAG AND ENZYMATIC METHODS TEMUR, Cüneyt PhD. Animal Science Supervisor : Doç. Dr. Murat DEMİREL September 2004, 76 pages In this study, total energy (TE), metabolizable energy (ME), digestible energy (DE) and net energy lactation (NEL) values of corn harvested and ensiled at different stages, before silking (BS), silking (S), milk stage (MS) and dough (D) were determined by nylon bag and enzyme (pepsin-cellulase) methods. Relationships between the methods and among the maturity stages were examined. The data of nylon bag and enzyme methods were analyzed by factorial design and randomized block design, respectively. Regration and correlation analysis were carried out between the methods. Four cannulated rams at 2 years old were used in nylon bag trial method. Silage samples, filled into bags, were incubated in rumen for 48 h. Following on incubation 24 h in pepsin+lN HC1, silage samples were inkubated in 0.2% cellulase solution at 39 °C for 48 h in enzyme method.