Hakkari ilinde elma içi kurduna Cydia pmonella (L.) (Lep: Tortricidae) karşı farklı ilaç ve ilaçlama yöntemlerinin arthropodlar üzerine etkisi
Effect of different insecticides and application methods aganist codling moth (Cydia pomonella (L.) (Lep: Tortricidae) on arthropods in Hakkari
  1. Tez No: 154782
  2. Yazar: ABDULLAH SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL NECİP YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Bir çok yerde entegre mücadele (IPM) programlarında elma iç kurduna karşı kullanılan diflubenzuron, Hakkari İli'nde bu zararlıya karşı yoğunlukla kullanılan fenthion ile karşılaştırılmıştır. Diflubenzuron belirli bir zarar seviyesini temel alarak, fenthion ise üretici programına göre uygulanmıştır. Hakkari'de bir elma bahçesinde yapılan çalışmada uygulamalar için bahçe iki bloğa ayrılmış ve mevsim boyunca örnek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Diflubenzuron, applied against codling moth in IPM programs, was compared with fenthion which is commonly used against this pest in Hakkari. Diflubenzuron was applied based on a certain level of damage, while fenthion was applied on the basis of grower's program. The study was carried out in an apple orchard in Hakkari. The orchard was divided into two blocks and samples were taken throughout the season.