Microbial utilization of chlorinated hydrocarbons
Klorlu hidrokarbonların mikroorganizmalarca kullanımı
- Tez No: 15499
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜRDAL ALLAEDDİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
KLORLU HİDROKARBONLARIN MİKROORGANİZMALARCA KULLANIMI AYGÜN, S. BIREP Biyoteknoloji Anabil im Dalı, Y. Lisans Tezi Tez yöneticisi : Prof. Dr. Gürdal Alaeddinoglu Eylül 1991, 104 sayfa ÖZET Kimyasal olarak üretilen halo jen-baglant ı 1 ı alifatik ve aromatik maddeler tarım alanında, endüstriyel alanda ve günlük hayatta- < yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maddelerin çoğu kullanıldıkları formda veya doğaya bırakılmaları sonucu dönüştükleri formda toksik ve/veya olası karsinojenlerdir. Bu maddelerin yaygın kullanımı ve doğaya saliminin doğurduğu ( doğuracağı ) çevre sorunları interdisipl iner bir yaklaşımın bu ve benzeri sorunların çösümlenebi lmesindeki önemi ve gerekliliğini ortaya koymuştur. Günümüzde kullanımı mümkün olan çevre kirliliğiyle mücadele teknolojileri içinde yaygın olarak kullanılan balo jen-baglantı 1 ı bu tip maddelerin doğal, geliştirilmiş, veya genetiksel olarak modi fiye edilmiş Vmikroorganizmalarca kullanımı ve mineral izasyonu en tercih edilen me tod olarak görülmektedir. Fenoksialkanoik bir herbisid olan 2,4-D (2,4- diklorofenoksiasetik asid) 1940'lardan beri kimyasal olarak üretilmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu maddenin bazı toprak mikroorganizma 1 arınca kullanılabildiği bilindiği gibi, bakteriyel degradasyonun biyokimyasal ve genetik temelleri konusunda da oldukça fazla yayın vardır Dolayısıyla, değişik klorlu sübstratları kullanım potansiyeline sahip mikroorganizmaların topraktan izolasyonu, karakterizasyonu ve biodegradatif potansiyelin geliştirilmesini çalışmak üzere 2,4-D model herbisid olarak seçilmiştir -. Bakteriyel suşlar topraktan izole edilmiş ve bu özgün izolatlar kullanılarak 2,4-D ile birlikte diğer bazı klorlu maddelerin bakteri lerce degrede edilebildiği ve en azından 2,4-D kullanımında plazmidlerin de rol aldığı ortaya konulmuştur. / Anahtar Sözcükler : 2,4-D, Bıyodegradasyon, Zenobiyotik, Herbisid, Degradatif plazmid Anabil im Dalı Sayısal kodu : 614-02-07 VI-
Özet (Çeviri)
MICROBIAL UTILIZATION OF CHLORINATED HYDROCARBONS AYGÜN, S. BÎREP GRADUATE SCHOOOL OF BIOTECHNOLOGY, M.Sc. THESIS Supervisor : Prof. Dr. Glirdal Alaeddinoglu September 1991, 104 PAGES ABSTRACT Chemically synthesized halogen-substitued aliphatic or aromatic compounds find wide use in agriculture, industry, or commomn daily life. Most of these compounds are either toxic or suspected carcinogens either in the form they are released into the environment or the form they assume after release. The environmental impact brought in by the wide spread utilization and thus release to the environment of such compounds is a field of continued interest of a number of interdisciplinary approaches. Among the available array of treatment technologies utilization and complete mineralization of such compounds by naturally occuring, improved or genetically modified microrganisms has gained much popularity in the recent years. IllThe phenoxyalkanoic herbicide 2,4-D (2,4- dichlorophenoxyacetic aci>d) has been synthesized and employed in massive amounts since late 1940s. This compound is known to be biodegradable by several soil microorganisms as well as most of its biochemical and genetic basis of degradation being revealed. Hence, 2,4-D was chosen as a model compound to study the isolation, characterisation and improvement of bacterial strains with biodegradative potential against a wide range of substrates. Bacterial strains were isolated from soil and these individual isolates were employed throughout the study where the ability of strains to utilize a relatively wide range of chlorinated compounds as well as the model compound 2,4-D was extensively studied. Also the involvement of plasmids. at least in the utilization of 2,4-D was revealed. Keywords : 2,4-D, Biodegradation, Xenobiotics, Herbicide, Degradative plasmid(s). Science code : 614-02-07 IV