Estimation methods for the three-parameter gamma distribution
- Tez No: 15498
- Danışmanlar: PROF.DR. FETİH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET OÇ PARAMETRELİ GAMMA DAĞILIMININ TAHMİN METODLARI Tül ay İÇLİ İstatistik Bölümü, Lisansüstü Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Fetih YILDIRIM Eylül 1991, 102 Sayfa. Pozitif eğilimli bir dağılım olarak ele alınan gamma dağılımı, yaşam-yayılım, tepkime zamanı, güvenilirlik, süreğenlik ve ilgili çalışmalardan kaynaklanan örnek verilerinin analizinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle, pozitif eğilimli gamma dağılımının değişkenlerinin tahmini ile ilgilenmek önemlidir. Gamma dağılımı, düzenlilik koşullarının bazılarını sağlamadığından düzensiz dağılımlar sınıfının bir üyesidir. Eşik parametresinin dikkate alınması güçlükler oluşturur. Eşik parametresi, diğerlerinden daha fazla bilgi içermesi nedeniyle birinci derece istatistik ile tahmin edilebilir. Bununla birlikte, bu tahmincinin istenilen istatistiksel özellikleri taşımadığı saptanmıştır. Bu noktadan hareketle, yeni tahmincilere (yaklaştırımlara veya değiştirimlere) gereksinim vardır. Bu çalışmada, üç parametreli gamma dağılımı için varolan tahmin metodlarının güçlükleri ile ilgili bir - v -yayın taraması ve değişik benzeti simli gamma dağılımları için düşünülen en iyi tahmin metodunu bulmak amacıyla karşılaştırmalı çalışma gerçekleştirilmiştir. Düzeltilmiş olabilirlik metodunun, üç parametrenin yanlılıkları ve ortalama üst iki sel sapmalar cinsinden tahmini için daha iyi bir yöntem olduğu sonucu elde edilmiştir. Anahtar kelimeler : düzenlilik koşulları, düzensiz dağılım, üç parametreli gamma dağılımı, tahmin metodları BİLİM KODU 406.02.01 - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ESTIMATION METHODS FOR THE THREE- PARAMETER GAMMA DISTRIBUTION Tulay İÇLİ M.Sc. in Statistics Supervisor : Prof. Dr. Fetih YILDIRIM September 1991, 102 Pages. As a positively skewed distribution, gamma distribution plays an important role in the analysis of sample data originating from life-span, reaction time, reliability, survival and related studies. Therefore, it is worth-while to deal with the estimation of its parameters. Since gamma distribution does not satisfy some of the regularity conditions, it is a member of non- regular distributions. Inclusion of the threshold parameter creates complications. This parameter can be estimated by the first order statistic, since it contains more information about the threshold parameter than the others do. However, it has been shown that this estimator does not yield the desirable statistical properties. Thus, the introduction of new estimators (approximations or modifications) is - iii -needed. In the present study, a literature survey is done to deal with the difficulties of existing estimation techniques for the three-parameter gamma distribution, and a comparative study is performed for different simulated gamma populations to find the best estimation technique under consideration. It is obtained that corrected likelihood method is relatively better than the others for estimating the three parameters in terms of their biases and mean squared errors. Key words : regularity conditions, non-regular distribution, three-parameter gamma distribution, estimation techniques. SCIENCE CODE 406.02.01 - xv -