Çarşamba Ovasında yaş meyve ve sebze pazarlaması sorunları ve çözüm önerileri
Fresh fruit and vegetable marketing in Çarşamba Plain its problems and solution alternatives
  1. Tez No: 155047
  2. Yazar: AHMET YULAFCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN AVNİ CİNEMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÇARŞAMBA OVASINDA YAŞ MEYVE VE SEBZE PAZARLAMASI SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı; Çarşamba Ovasında üretilen yaş meyve ve sebzelerin pazarlama yapısını pazarlama ile ilgili olarak karşılaşılan problemleri tespit etmek ve bu problemlerin çözümü konusunda öneriler ortaya koymaktır. Bu amaçlara ulaşmak için iki aşamalı bir örnekleme yapılmıştır. Birinci aşamada; Çarşamba ilçesindeki 16 köyden istatistik yöntemlerle belirlenmiş 3 ayrı gruptaki 78 işletme ile, ikinci aşamada ise; Çarşamba Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Halinde görev yapan 10 komisyoncu ile 2003 yılı Nisan ve Mayıs aylarında anket yapılmıştır. Etüt edilen işletmelerde yaş meyve ve sebze üretimine ayrılan alan ortalama olarak 29 dekardır. Yetiştirilecek ürünlerin tespitinde en önemli faktörün“alışkanlıklar”olduğu görülmektedir. Komisyoncuların ürün temininde karşılaştıkları en önemli sorun, istedikleri kalitede ürün bulamamalarıdır. Temmuz ve ağustos aylan hasadın ve dolayısıyla ürün arzının en yoğun olduğu aylardır. Bu aylarda sebze ve meyve fiyatları ortalama %35-40 oranında düşmektedir. İncelenen işletmelerde tespit edilen 16 sebze ve meyvenin 7'sinde ürün sınıflandırması yapılmaktadır. Domates, şeftali ve çileğin tamamında ambalajlama uygulaması yapılmaktadır. Araştırma yöresinde meyve ve sebzelerin hiçbirinde depolama yapılmamaktadır. Araştırma alanında sebze ve meyve pazarlaması konusunda faaliyet gösteren herhangi bir kooperatif bulunmamaktadır. İlçede üretilen sebze ve meyvenin pazarlandığı en önemli yer Çarşamba Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Halidir. Hal mevcut durumuyla ihtiyaca cevap vermemektedir. Pazarlama masraflarının üreticiye düşen kısmı, gayri safi üretim değerinin ortalama %45,i kadardır. Anahtar Kelimeler : Çarşamba Ovası, Yaş Meyve, Yaş Sebze, Tarımsal Pazarlama!; Pazarlama Maliyeti
Özet (Çeviri)
FRESH FRUIT AND VEGETABLE MARKETING IN ÇARŞAMBA PLAIN, ITS PROBLEMS AND SOLUTION ALTERNATIVES ABSTRACT The objectives of this study are to explore fresh fruit and vegetable markets in Çarşamba plain, to determine marketing problems, and to put forward solution alternatives. Two different surveys were carried to obtain the necessary data. One at farmer level and the other at broker level. In collecting the data from farmers first a homogeneous group of 16 villages was selected systematically. In these the villages vegetable fanning was made mainly for marketing purposes. The farms in these villages constituted the parent population of the study. Among these farms 78 was selected by stratified cluster sampling. Three sub samples were created and sample farms from each strata were selected randomly. A different questionnaire was prepared for brokers. Ten brokers were selected and interviewed among Çarşamba Fresh Vegetable and Fruit Wholesaler by random sampling. Both surveys were carried in fall 2003. Average land size separated for fresh fruit and vegetable production was 29 da in sample farms. The most important factor determining which crop would be produced was fanners' previous applications. According to brokers the most important problem about assuring fresh vegetable and fruit was the shortage in quality crop. Harvest was made mainly in July and August. Vegetable and fruit prices decrease 35-40 percent during harvesting season. Seven of sixteen vegetable and fruit variety were classified. All of tomatoes, peaches and strawberries were packed. None of the vegetables and fruits was stored in research region. There wasn't any vegetable and fruit marketing cooperative in research area. The most important market for vegetables and fruits produced in Çarşamba county is Çarşamba Fresh Vegetable and Fruit Wholesale Market. The total marketing cost paid by producers was 45 % of the gross product value. Key words : Çarşamba Plain, Fresh Fruit, Fresh Vegetable, Agricultural Marketing, Marketing Costs.